Tiyatro oyuncusu, oynadığı rol nedeniyle tutuklandı

KHK ile kapatılan İzmir Yenikapı Tiyatrosu örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla tutuklandı
KHK ile kapatılan İzmir Yenikapı Tiyatrosu oyuncularından Nazlı Masatçı, oynadığı bir rolden dolayı “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla yargılandığı davadan 1 yıl 6 ay ceza verildi.  Masatçı, verilen cezanın infazı için 30 Ocak’ta tutuklanarak İzmir Kadın Kapalı Hapishanesi’ne gönderildi.

'Palto'dan da ceza çıkabilir

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, Yenikapı Tiyatrosu’nun beş oyuncusuna, 2010 yılında Edebiyatçı Nikolay Gogol’un “Palto” adlı tiyatro oyununu oynadıkları için, 2012 yılında İzmir 20. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından “Halkı askerlikten soğutmak” suçlamasıyla, hükmün açıklanması geri bırakılarak beşer ay hapis cezası verilmişti.


Nazlı Masatçı’nın ağabeyi Orçun Masatçı, verilen 1 yıl 6 aylık cezadan sonra, ‘Palto’ oyunu için verilen bu cezanın üzerinden 5 yıl geçmediği için hükmünün bozulduğu ve davanın yeniden görüleceğini söyledi.

Meslektaşlarından mektup çağrısı

Masatçı’nın tutuklanmasına ilişkin ailesi ve tiyatrocu arkadaşları konuyla ilgili olarak ilerleyen günlerde bir açıklama yapacaklarını belirtti. Yenikapı Tiyatrosu oyuncularından Medine Çam ise, “Nazlı’yı orada yalnız bırakmamak için herkesi mektup yazmaya çağırıyorum” dedi.

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER KÜLTÜR & SANAT HABERLERİ