Münir Özkul son yolculuğuna uğurlandı

Geride bıraktığımız cuma günü İstanbul'daki evinde 93 yaşında hayatını kaybeden Yeşilçam'ın efsane oyuncusu Münir Özkul için Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde bir tören düzenlendi.
Özkul'un tabutu törenin ardından cenaze namazının kılınması için Teşvikiye Camii'ne götürüldü. Burada kılınan namazın ardından Münir Özkul'un tabutu, yüzlerce seveninin omuzlarında Bakırköy'deki aile mezarlığına doğru yola çıktı.


Hababam Sınıfı ve Neşeli Günler gibi milyonların büyük bir keyifle izlediği ve akıllara kazınan filmlerde boy gösteren Türk sinema ve tiyatrosunun efsane ismi Münir Özkul son yolculuğuna uğurlanmadan önce bir kez kez daha sahneye çıktı. Kendisini keşfeden ve sahneye çıkartan Muhsin Ertuğrul’un adını taşıyan sahnede sevenleriyle buluştu Münir Özkul… Usta tiyatrocuya yapılan bu törenin ardından naaşı Teşvikiye Camii’ne götürüldü. Bakırköy’deki aile kabristanlığına defnedilecek olan Özkul’un Teşvikiye Camii’ndeki cenaze namazına Başbakan Binali Yıldırım da katıldı. Burada kılınan namazın ardından Münir Özkul’un tabutu Bakırköy’deki aile mezarlığına defnedilmek üzere cenaze aracına taşındı. Büyük bir kalabalık eşliğinde son yolculuğuna uğurlanan usta tiyatrocunun ardından severek izlediğimiz filmlerdeki replikleri akıllarda kaldı.ÜNLÜ İSİMLER ÖZKUL’UN ARDINDAN NELER SÖYLEDİ

Törene Şener Şen, İlyas Salman, Nuri Alço, Behzat Uygur ve Süha Uygur başta olmak üzere birçok ünlü isim katıldı. 93 yaşında hayatını kaybeden Özkul uzun yıllardır KOAH ve DEMANS hastalığı ile mücadele ediyordu. Tören öncesi konuşan Münir Özkul'un eşi Umman Özkul gözyaşlarını tutamadı. Özkul, “Çok üzgünüm, hep yanımda olmasını istiyordum ama. Tesellim, çok sıkıntıları vardı, o sıkıntılardan kurtulduğu için” dedi.Münir Özkul'un eski eşi Suna Selen de törene katılarak Umman Özkul'a destek oldu. Suna Selen, “Türk Tiyatrosu için çok önemli bir isimdi. Çok değerli bir sanatçımızdı. Şunu da söyleyeyim böyle bir melekle beraber olduğu için şanslıydı. Aslında Umman Hanım hepimizin şansıydı. Hepimiz biliyoruz ne kadar yaşamını uzattığını, iyi baktığını” ifadelerini kullandı.

“Biz alaylı olarak geldik sinemaya ve onların yanında çok şeyler öğrendik”

Hababam Sınıfı filminde “Bacaksız” lakaplı öğrenciyi oynayan Tuncay Akça, Özkul'un üzerinde çok emeği olduğunu belirterek, ”Böyle bir yerde duygu olmaz. Hepimizin başı sağ olsun. Sinemanın ve tiyatronun başı sağ olsun. Benim sinemaya gelmemde temeli olan bir insan. Bizi buraya getiren bir insan, hocamızdı. Biz alaylı olarak geldik sinemaya ve onların yanında çok şeyler öğrendik” diye konuştu.Münir Özkul’a son veda gerçekleştirildi. Özkul’un tabutu sevenlerinin omuzlarında cenaze namazının kılınması için Teşvikiye Camii’ne götürüldü. İşte Özkul’un ardından söylenenler…

GÜNER OZKUL ( KIZI)

Beyoğlu Belediyesi çalışanları ve belediye başkanı Ahmet Bismah Demircan'a çok teşekkür ederim. Kendisi babamın hastalığı boyunca hiç yalnız bırakmadı bir evlat gibi. Süha Uygur'a da çok teşekkür ederim bu yolculuktan kendisi de geçti daha önce. Nejat Uygur'u uğurlarken… Bütün arayan soran sevenlerimize çok teşekkür ederim.Bu salona il defa kırk yıl önce babamı izlemek için geldim. Daha sonrasında oyun izlemek dışında babam ve kendim adına birçok ustanın vefatında geldim. Şimdi kısmet birlikte gelmekmiş. Bana aile adına sen konuş dediler. O hepimizin babasıydı hepimiz bir aileyiz, güzel bir aileyiz. Onun sanatçı kişiliği hakkında, milleti birleştirip ortak payda oluşturma konusunda ne söyleyebilirim ki siz daha iyi biliyorsunuz. Güzel ve güzellikleri çok severdi. Güzel kadını, güzel elleri, güzel sesleri, güzel giyinmeyi çok severdi öyle ki solunum cihazına takıldıktan sonra kendi sesini beğenmedi ve sustu. Çöküş süreci böyle hızlandı.

ÇOCUKLARINDAN UMMAN HANIM'A TEŞEKKÜR…

Oğlu – FERDİ ÖZKUL: Umman Hanıma teşekkür ediyorum. Abama baktı. Ona yaşama şevkini verdi. Son güne kadar peşini bırakmadı. Pozitif görüşüyle, mağlubiyeti en son güne kadar kabul etmedi. Ve ne zaman telefon etsek “Bakın görüyor musunuz gülüyor.” Dedi. Bizi de umutlandırdı. Hiçbir zaman vazgeçmedi, bunu unutamayız. Bir gün şikayet ve sitem etmedi. Onun hakkını nasıl ödeyeceğimi bilmiyorum. El bebek gül bebek bakıldı.

Kızı: HAYRİYE ÖZKUL: Yardımcıları vardı ama babamı sevgi yaşattı. Umman Hanım'ın sevgisi ve bağlılığı onu babamı hayattan koparmadı. Herkesin evinin büyüğüydü. Çocuksu yönü çoktu. Baba gibi değil arkadaşımız gibiydi. Hastalı sırasında çocuğumuz oldu başta eşinin olmak üzere.

HAYTA İSMAİL – AHMET ARIMAN

Sahne arkasında onu seyretmek şerefine nail oldum. Adile Naşit annemiz, Münir Abi babamız oldu. Sinemaya gelmemde tek neden Münir Abidir. Münir Özkul tam bir aile babası… Özel hayatında o kadar naif, sevecen, mütevazi bir insandı ki… Büyükler onu ziyarete geldi hasta haliyle bile son derece mütevazi bir insandı böyle bir insan yok.

ERHAN YAZICIOĞLU

Sinemada onu seyretmek, onun yanında yer almak, onun oynadığı salonda izlemek olağan üstüydü. Bu değerlerimiz zamanla azalıyor. Onu ilk kez bu sahnede seyrettim. Her akşam gelip onun finaldeki tiradını izlerdik. Büyük bir keyifti bizim için. Tiyatroda ve sinemada büyük bir öğretmendi.

İLYAS SALMAN

Klişe bir cümledir ama söylenecek çok söz yok. O gerçekten kıymeti bilinmiş ustalardan biriydi. Bilinmemiş değil. Yaşanan son yıllarını farkına varmadan yaşadı. Farkına varmadan yaşaması belki de onun için daha hayırlıdır. Yaşadığımız dünya çok güzel bir dünya değil açıkçası. 2017 yılı Yeşilçam'ın erozyon yılı oldu. Tarık Akan Fikret Hakan, Bülent Kayabaş gibi büyük isimleri kaybettik. Benim için çok büyük bir değerdi. Arzu filmin erişilmez büyük kadrosunda onunla birlikte oynama fırsatı buldum. Yine Cihangir'de oturuyordu. Kötü bir arabam vardı. Onu alırdım Çatalca'ya film çekmeye giderdik. Bu anıları anlatmaya kalksan haftalar sürer. Ama onun değerini bir cümleyle anlatabilirsin, “Sinemamız için kutsaldı”.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER KÜLTÜR & SANAT HABERLERİ