“Gökçek ile ödül paylaşacağıma öleyim daha iyi”

Yazar Ayşe Kulin, Ege Bölgesi Sanayi Odası Vakfı'nın konuğu olarak İzmir'de buluştuğu kadınlarla kitapları üzerine sohbet etti.
Gizli Anların Yolcusu kitabı nedeniyle eşcinsellerden 'homofobi' ödülü aldığını söyleyen ünlü yazar, "Bunu Melih Gökçek ile paylaştım. Çok ağrıma gitti. Melih Gökçek ile paylaşacağıma öleyim daha iyi" diye konuştu.

EGE Bölgesi Sanayi Odası Vakfı (EBSOV) Kadınlar Birliği, öğrenci burslarına katkı yapmak amacıyla ünlü yazar Ayşe Kulin ile EBSO Meclis salonunda sohbet etkinliği düzenledi. Ayşe Kulin, toplantıda yazdığı kitaplar hakkında konuştu. Konuşmasının başlığını ‘Kanadı kırık kuşlar’ olarak belirleyen Kulin, kendisini de kanadı kırık bir kuş olarak gördüğünü söyledi. Kulin, “Kendi ülkeme adam akıllı yabancılaşmış haldeyim. Kitabı yazarken bunu çok hissettim. İnşallah bunlar da geçecek, bütün kötü günler geçiyor. Ben görebilmeyi çok isterim ama ben görmesem de geçecektir. Çünkü hiçbir baskıcı rejim uzun süre gidemedi, yakın tarihte öyle bir şey yok” dedi.

“ATATÜRK BİR MUCİZE GERÇEKLEŞTİRDİ”


Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu ilk yıllarda çok zor zamanlar yaşadığını hatırlatan Kulin, “Atatürk, Hitlerin, Yahudi oldukları için kürsülerinden kovduğu bilim adamlarını Türkiye’ye davet ederek, imkânsızlıklara rağmen üniversite kurulması için çalıştı. Cumhuriyet ilan edildiğinde Anadolu’da okuma oranı yüzde 9, bunların da yüzde 8’i de gayrimüslimdi. Osmanlı kendi memuru dışında kimseye okuma yazma öğretmemiş. Zır cahil bir toplum. Bu zır cahil insanlardan 1930’lara gelindiğinde fabrikalar kuran, mucize yaratmış bir adam var. O yıllar Türkiye Cumhuriyeti’nin en değerli, en bulunmaz, en kıymetli yıllarıdır” diye konuştu.

“TOPLUMDAKİ İKİ YÜZLÜLÜK RAHATSIZ ETTİ”

Tarihsel kitaplar yazarken risk alarak, eşcinsel ilişkiyi konu alan ‘Gizli Anların Yolcusu’ adlı kitabını yazdığını söyleyen Kulin, “Toplumdaki iki yüzlülüğü fark ettiğim için böyle bir kitap yazdım. Eşcinseller aileleri tarafından dışlanıyor hatta öldürülüyorlar. Eğer modacıysa, sanatçıysa, başarılıysa onları başımızın tacı yapıyoruz; sanat güneşimiz var bizim. Bu iki yüzlülük beni rahatsız etti. ‘Gizli Anların Yolcusu' adlı kitabı yazdım. Yazarlar sorun çözemez ama farkındalık yaratabilir, sorunlara işaret edebilir. İlla sosyal içeriğe gerek yok edebiyat edebiyattır. Bu bir riskti. Bütün okurlarımı kaybedebilirdim. Eşcinseller bana o yıl homofobi ödülü verdiler. Bunu Melih Gökçek ile paylaştım. Çok ağrıma gitti. Melih Gökçek ile ödül paylaşacağıma öleyim daha iyi. Ancak ‘sen kim oluyorsun da bizi yazıyorsun’ diyenler de oldu. Kırılmaktan çok kızdım. Bunun üzerine Bora’nın kitabını yazdım. Anadolu’nun üzerindeki örtüyü çekip göstermek istedim. Ne kadar ensest var, o kızların o oğlanların başına gelenleri yazdım. Kayın pederlerin askere giden oğullarının eşlerini hamile bırakıp, öldürülen kızlar için intihar etti denmesini yazdım” diye konuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER KÜLTÜR & SANAT HABERLERİ