Diplomatlara işkencede savcılık takipsizlik kararı verdi!

Mayıs 2019’da eski diplomatlara Ankara Emniyetinde yapılan ve Ankara Barosu tarafından raporla kanıtlanan işkenceler konusundaki soruşturmada Cumhuriyet Savcılığı takipsizlik verdi.
20 Mayıs 2019’da Dışişleri Bakanlığı’nın eski çalışanı 249 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. İlk gün 78 diplomat gözaltına alınırken ardından bu sayı 100’e çıktı. Gözaltının ardından diplomatlara işkence yapıldığına ilişkin bilgiler gelmeye başladı. Dışişleri Bakanlığı’ndan KHK ile ihraç edilen diplomatlara yöneltilen suçlama Gülen Cemaatiyle ilişkileri olduğuydu.

İşkenceye ilişkin gözaltındaki avukatların yaptıkları suç duyurusu ve Ankara Barosu’nun hazırladığı işkence raporunu Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na teslim etmesi üzerine başlayan “işkence soruşturması” takipsizlikle sonuçlandı. Cumhuriyet Savcısının 6 Ağustos 2020’de verdiği “kovuşturmaya yer yoktur” kararında yeterli delil bulunmadığı ifade edildi.
BARO’NUN SUNDUĞU DELİLLER GÖRMEZDEN GELİNDİ

Ancak Ankara Barosu avukatlarından oluşan heyet, diplomatlardan 6’sıyla yaptıkları görüşmede, 5 diplomatın işkence gördüğünü tespit etti. Baro avukatları işkence gören bir diplomatın vücudundaki morlukları da fotoğraflayarak raporuna aktardı.

Baro, konuyla ilgili geniş bir rapor yayınlarken, farklı kişilerle yapılan görüşmelerde birbiriyle tutarlı işkence anlatımları olduğunu, işkence gören kişilerin darp edildiklerini, bir kısmının tamamen, bir kısmının ise belden aşağı soyundurulduğunu, makat kısımlarında job gezdirildiğini ve kayganlaştırıcı bir sıvı dökülerek tecavüze kalkışıldığını raporlaştırdı.

KAN DONDURAN AYRINTILAR


Raporda diplomatlara yapılan işkencelerin kendi ağızlarından anlatımlarının bir kısmı kan donduran cinstendi:

“3 kişi tamamen soyulduklarını, 1 kişi belden altı soyulduğunu, 1 kişi ise pantolonun yarıya kadar soyulduğunu ve devamında; tamamen ve bel altı soyulan toplam 4 kişi, tekrar ters kelepçelenerek cenin pozisyonuna getirildiklerini, makatlarında jop gezdirildiğini, bu sırada konuşmaları konusunda tehdit ve hakaretlere maruz kaldıklarını, kendilerine bir ile iki dakika arasında değişen süreler verildiğini, sonrasında ‘ikinci aşamaya geçiyoruz’ denilerek makatlarına yağ veya kayganlaştırıcı olduğunu düşündükleri bir madde döküldüğünü, yine makatlarında jop gezdirilerek işkenceye maruz kaldıklarını ifade etmişlerdir.”

Raporda diğer işkence görenlerin de anlatımlarına yer verilirken vücudunda morluklar bulunan bir diplomatın morlukları Ankara Barosu avukatlarına gösterdiği ve bu durumun Baro avukatları tarafından fotoğraflandığı belirtildi.İşte işkenceyi kanıtlayan o rapor

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ