‘Altı ay bilinmeyen bir merkezde MİT işkencesine uğradı'

İçişleri Bakanlığı tarafından “Aranan Teröristler” listesindeki Lübnan’da yakalanarak Türkiye’ye teslim edilen ve hakkında DHKP/C yöneticisi olmak suçundan dava açılan Ayten Öztürk’ün yargılamasında MİT'e yönelik bazı suçlamalar kayda girdi.Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre, Öztürk’ün duruşmaya getirilmediği davada avukatı Murat Yılmaz, müvekkilinin 8 Mart 2018’de Lübnan’da yakalanarak 13 Mart’a MİT’e teslim edildiğini belirtti. Yılmaz, “Ayten Öztürk, "28 Ağustos 2018’e kadar Ankara’da bilinmeyen bir merkezde işkence gördü. Savcı ve hâkim, sorgusunda Ayten’in yaralarına bakmak istemedi, gözlerini kaçırdılar” iddiasını öne sürüyor.


Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşmasındam mahkeme heyetinin, cezaevi yönetiminin “personel eksikliğini” gerekçe göstererek Öztürk’ü Ankara Adliyesi’ne getirmediğini tutanağa yazdırdığı aktarılan haberde, Ayten Öztürk'ün SEGBİS yoluyla da duruşmaya bağlanamadığı kaydediliyor.

Bağlantıda sorun olduğunu bildiren mahkeme başkanının, davaya üç avukat sınırlaması koydurduğu belirtiliyor. Ayten Öztürk’ün avukatı Yılmaz, MİT işkencesi iddiasına ilişkin şunları söylüyor:

“Bu aşamadan itibaren müvekkilimin gözleri bağlandı. Uçakla bilinmeyen bir yere götürüldü. Müvekkilim, polislere teslim sürecinde buranın Ankara olduğunu anladı. Müvekkilimin anlatımına göre kendisine 28 Ağustos 2018’e kadar 6 ay boyunca işkence yapıldı. Falakaya yatırıldı, Filistin askısında kaldı, elektrik verildi. Daha sonra Ayten, Yapracık’ta TEM’e teslim edildi. Polisler, ‘Biz bir ihbar üzerine Yapracık denilen yere gittik, bir tarlada Ayten Öztürk’ü yanında iki bavulla yakaladık’ diye tutanak tuttular. Bu tutanak gerçeğe aykırıdır. Ayten, ‘Beni, MİT işkence yaptıktan sonra Yapracık’a götürdü, orada siyasi şube polislerine teslim etti’ dedi. Ayten, işkence gördükten sonra 42 kiloya kadar düştü. Ben vücudundaki işkence izlerini gördüm. Ayten, bunu sorguda savcıya da göstermek istedi. Ancak savcı gözlerini kaçırdı. Sorgu hâkimi de işkence izlerine bakmak istemedi."

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ