Şimdi de sınıra örülen duvar kaldırılıyor

Milyonlarca dolar harcanarak Suriye sınırına örülen duvar şimdi de kaldırılıyor.
TSK’nin Rojava ve Şengal'e yönelik hava saldırısının ardından daha önce sınır hattına örülen duvarlar kaldırılıyor. Askeri hareketlilik sınır hattındaki yerleşim yerlerini tedirgin ediyor. 

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde Rojava ile sınırı bulunan birçok mahallede 2013 yılında örülmeye başlanan beton duvarın bir kısmı kaldırılmaya başlandı. 25 Nisan’da Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait savaş uçaklarının Şengal ve Rojava’ya gerçekleştirdiği hava saldırısının ardından sınır hattında yaşanan çatışmalar sonrası ilçeye bağlı Şenyurt (Dirbisiye), Haznedar (Xiznedar) ve Sevimli (Merho) mahallelerindeki beton duvarların kepçelerle kaldırılmasına devam ediliyor. Yoğun güvenlik önleminin alındığı sınır hattına dün de çok sayıda zırhlı araç ve ağır silah sevkiyatı yapıldı. 

‘KÖYLERE FİİLİ YASAK UYGULANIYOR’


Sınır hattındaki mahallelere giden HDP Kızıltepe İlçe Eşbaşkanı Mehmet Akgün, mahalleler üzerinde fiili bir sokağa çıkma yasağının olduğunu aktardı. Yaşanan çatışmalardan dolayı sınırda bulunan mahallelerdeki yurttaşların endişeye kapıldığına dikkat çeken Akgün, “Askerler köylülerin hayvanlarını otlaklığa götürmesini engelliyor. Yurttaşlar tarım arazilerini bile sulayamıyor” dedi. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ