İhlas Grubu yürek yedi

Düşen F16'yla ilgili İhlas Grubu ile Genelkurmay arasında kavga çıktı. Ama asıl nedeni örterek tartışıyorlar.
Diyarbakır’da düşen F-16 haberinin ardından İhlas Grubu ile Genelkurmay arasında “sorumsuzluk” tartışması başladı.

İHA, Diyarbakır’da düşen F-16 haberinde pilotun “kadın” olduğunu yazmış ve kamuoyunu yanlış bilgilendirmişti. Uyarıların ardından haber düzeltildi. Ama asıl önemli nokta, İHA’nın geçtiği haberde, sağ kurtulan pilotla yapılan ilk mülakatta, uçağın “saldırı sonucu düşürüldüğü”ne ilişkin bilgi verdiğinin açıklanmasıydı.

İHA’nın haberindeki bu cümle sadece birkaç sitede yer aldı. AKTrollerin tepkisi ve Genelkurmay’ın “düşme sebebi bilinmiyor” şeklinde yaptığı jet açıklamayla İHA haberi hızla sildi.


SANKİ ASIL KONU O DEĞİL
İHA ile Genelkurmay arasında patlak veren gerilimde asıl nokta uçağın düşürülmesiyle ilgili cümle olmasına rağmen iki taraf da konuyu başka bir yerden tartışmayı seçti. İHA’nın pilotun kimliğini yanlış verdiği üzerinden süren tartışmada Genelkurmay, İHA’yı “sorumsuzluk”la suçladı.

İhlas Grubu’na bağlı Türkiye gazetesi ise bugünkü sürmanşetinde "Kimse İhlas'a sorumsuz diyemez!" başlığıyla bir haber yayınladı. Haberde, Genelkurmay Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Tuğgeneral Ertuğrulgazi Özkürkçü’nün İHA’yı “sorumsuzlukla” suçladığı açıklamasına tepki gösterildi.

“İhlas Medya Grubu’nun 40 yıldır nasıl yayıncılık yaptığını tüm dünya iyi bilir” denilen haberde, “Sayın Özkürkçü, siz ona buna sıfat yakıştırmak yerine görevinizi zamanında yapsanız birçok medya kuruluşu aynı hataya düşmezdi” ifadeleri yer aldı.

Haberde, Genelkurmay Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Tuğgeneral Ertuğrulgazi Özkürkçü'den basın mensuplarına şu basın bildirisininin gönderildiği aktarıldı:

"Bir haber ajansı (İHA) ve TGRT televizyonu sorumsuzca davranarak bir bayan pilotumuzun resmini yayınlamış ve düşen uçağın pilotu olarak göstermiştir. Sosyal medya dedikodularına dayanarak haber yapmak ne derece yakışık almaktadır takdir sizlerin. Düşen uçaktaki pilot erkektir, bayan değildir. Lütfen bu konularda hassasiyet; hassasiyet hassasiyet."

İHLAS TARİHİNDE BİR İLK
Genelkurmay’la iyi ilişkileriyle bilinen hatta Genelkurmay’a özel program yaptıran, emekli paşalara holding bünyesinde astronomik rakamlar ödeyen İhlas Grubu’nun Genelkurmay’ı sürmanşetten eleştirmesi de bir ilk oldu. 15 Temmuz sonrası Genelkurmay’ın dibe vuran gücü sonrası İhlas da tarihinde ilk defa Genelkurmay’a meydan okuyan bir haber yapmış oldu. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ