Akademisyenlere polisten dayak

KHK ile üniversiteden uzaklaştırılan akademisyenler #HayırGitmiyoruz çağrısıyla Ankara Üniversitesi Cebeci Yerleşkesi’nde bir araya gelmek istedi. Ancak, üniversitelerine girmek isteyen akademisyenlere polis saldırdı.
 Akademisyenlere biber gazı ve plastik mermiyle saldıran polis beş kişiyi gözaltına aldı.
686 sayılı KHK ile akademisyenlere yönelik tasfiyesinin başlıca adresi Ankara Üniversitesi’nin Cebeci Yerleşkesi’nde Eğitim-Sen’in “#HayırGitmiyoruz” çağrısıyla buluşma gerçekleştirilmek istendi. Ancak yerleşke sabah saatlerinden itibaren polis kuşatmasına alındı.

Polis, akademisyenlerin, yüksek lisans öğrencilerinin ve okul çalışanlarının yerleşkeye girmesini engelledi. Sadece sabah saatlerinde üniversiteye gelen akademisyenler ile lisans öğrencileri yerleşkeye girebildi.


CHP'Lİ VEKİL ALİ ŞEKER'E SALDIRI 

CHP'li milletvekilleri de Cebeci Kampüsü’ndeki eyleme destek vermek için üniversiteye geldi; ancak üniversitenin özel güvenlik görevlileri, valilik kararını gerekçe göstererek, vekilleri kampüs kapısından içeri almadı. CHP'li vekiller, bir süre üniversite rektörüne ve diğer yetkililere telefonla ulaşarak, kampüs içeresine girmeyi bekledi. Daha sonra milletvekilleri, kapıda özel güvenlik görevlilerini zorlayarak, içeri girmeye çalıştı. Bu sırada CHP millitvekili Ali Şeker de polis saldırısına uğradı.

TALİMAT BAKANLIKTAN  

Polis kuşatmasına akademisyenler tepki gösterirken SBF Yönetim Kurulu yerleşke kapısına gelerek polisle görüştü. Polis amirleri talimatın bakanlıktan geldiğini söyledi. Yerleşkeye alınmayanlar arasında SBF eski Dekanı Yalçın Karatepe, SBF mezunu emekli vali Güngör Aydın da yer aldı. Polis, kendileriyle görüşen Karatepe’ye eyleme izin verilmeyeceği, ısrarcı olunması durumunda müdahale olacağını söyledi. 


5 GÖZALTI


Milletvekillerinin üniversite kampüsüne girmesinin ardından çevik kuvvet ekipleri de kampüs alanına girdi. Polis, öğretim görevlilerine ve öğrencilere biber gazı ve plastik mermiyle müdahale etti. Üniversitenin İletişim Fakültesi'ne doğru koşan çevik kuvvet ekipleri, burada 1 öğretim görevlisi ve 1 öğreniciyi gözaltına alarak, kampüs dışına çıkardı. Polis ekipleri, daha sonra Siyasal Bilgiler Fakültesi'ne giderek. 1'i öğretim görevlisi 2'si öğrenci olmak üzere 3 kişiyi gözaltına aldı.

Saldırı sırasında iki kişi gözaltına alınırken, bir sivil polis Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden ihraç edilen akademisyen Cenk Yiğiter’i yumrukladı. Yiğiter, “Bazı arkadaşlarımıza da çevik kuvvet tarafından şiddet uygulandı. Bütün bunlar kampüsün güvenlik amirinin gözü önünde oluyor” dedi.

Polis, SBF eski Dekanı Yalçın Karatepe’yi, Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca’yı ve İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan’ı da tartakladı. Çevik kuvvet ekiplerinin, üniversite kampüsünde bekleyişi sürüyor.Akademisyenler polis saldırısına tepki olarak cüppelerini yere bıraktı


Cumhuriyet
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ