"Ablamın parçalarını bana toplattılar"

Polis elime torba verip "git ablanın parçalarını topla" dedi...
Diyarbakır Lice’de 3 gün önce askeri aracın çarparak öldürdüğü 85 yaşındaki Pakize Hazar’ın kız kardeşi Hasret Yaşarer, ablasının ezildiğini gördüğünü ve polisin eline siyah poşet verip “Git kardeşinin parçalarını topla” dediğini söyledi.

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 3 gün önce askeri zırhlı aracın çarptığı belirtilen 85 yaşındaki Pakize Hazar yaşamını yitirdi. Diyarbakır’ın Lice ilçesinde askeri zırhlı aracın sokakta yürüyen Pakize Hazar adlı yaşlı kadına çarptığı öne sürüldü.

Kaza sonucunda Hazar, olay yerinde yaşamını yitirdi. Ardından olay yerine gelen polis ekipleri, incelemelerde bulundu. Uzun süre sokak ortasında bekletilen Hazar’ın cenazesi, otopsi işlemleri için Halis Toprak Vakfı Lice Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Pakize Hazar’ın ailesine yaptığı taziye ziyaretinin ardından Diyarbakır Barosu Başkanı Ahmet Özmen, Lice Kaymakamlığı ve Lice Cumhuriyet Başsavcılığı ile olay hakkında görüşmek üzere randevu talep etti, ancak yetkililerin makamları dışında bulunmaları nedeniyle görüşmelerin yapılamadığı belirtildi.


Özmen ve beraberinde bulunan heyet, olayın gerçekleştiği Postane Caddesinde incelemelerde bulundu. Olayla ilgili Diyarbakır Baro Başkanı Ahmet Özmen imzalı yapılan yazılı açıklamada, sorumluların derhal yargılanması gerektiği belirtildi. Açıklamada, “Diyarbakır Barosu olarak başta İçişleri Bakanlığı ile Adli ve idari makamları bir an önce, tarafsız, etkili ve hızlı bir soruşturma yürütmeye davet ediyoruz. Bu suçun sorumluları derhal açığa alınmalı ve yargı önüne çıkartılmalıdır” denildi.


POLİS "GİT KARDEŞİNİN PARÇALARINI TOPLA" DEDİ

Eşi ile birlikte Abalı Köyünde yaşayan Pakize Hazar’ın yaşamını yitirmesine tesadüfen şahit olan kardeşi Hasret Yaşarer (80), Hazar’ın yaşlılık maaşını almak için Lice’deki PTT’ye gittiğini, kendisinin de orada maaş almak için bulunduğunu ve ablasının ezildiğini gördüğünde polisin eline siyah bir poşet verip 1 metrelik alana dağılan uzuvlar için “Git kardeşinin parçalarını topla” dediğini söyledi.

Yaşarer, “Vücudunun yarısı paramparça olmuştu. İlkin tam emin olamadım ama kadının giydiği ayakkabı ve elbiselerden ablam olduğuna emin oldum” dedi. Ablasının Lice’de olduğundan dahi haberi olmadığını anlatan Yaşarer, “Polis daha sonra elime siyah bir poşet verdi ve ‘Git ablanın parçalarını topla’ dedi. Ben de etrafa dağılan vücudunun parçalarını torbaya doldurup polise verdim. Bu an boyunca sadece beni izlediler. Zaten daha sonra bayılmışım. Gözümü hastanede açtım” dedi.

KAZA DEĞİL

Olayın ardından çalıştığı İstanbul’dan Lice’ye gelen Hazar’ın oğlu Mehmet Hazar, olayın kaza olmadığını öne sürerek, “Tek isteğimiz hukukun yerde kalmaması, varsa eğer adaletin yerini bulmasını istiyoruz. Suçsuz fakir fukara annemizi bizden sebepsiz aldılar” dedi. Hazar’ın diğer oğlu Veysi Hazar ise, “Bu dünyada benim için en değerli insandı annem ve en değerlimi hiç yere sokak ortasında katlettiler” diye konuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ