“Türkiye’de şu an en az 200 bin virüs taşıyıcısı var”

Sağlık Bakanlığı açıklamalarına ve hesaplarına bakınca Türkiye’de şu an en az 200 bin koronavirüs taşıyıcısı olduğunu belirten Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, ‘dip dalga’ uyarılarını hatırlatıp Kurban Bayramı için ikaz etti.


Türkiye geneli yayılımını sürdüren koronavirüs salgınına karşı uzmanlar, Kurban Bayramı öncesi dip dalga tehlikesine dikkat çekti. Hürriyet yazarı Prof. Dr. Müftüoğlu da söz konusu tartışmalara değindiği köşe yazısında muhtemel dip dalga için ekim ayını işaret etti.

TEST/VAKA ORANI 2 AYDIR ISRARLI ŞEKİLDE YÜZDE 2 ÜZERİ SEYREDİYOR


“Rakamlar yalan söylemez. Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamalar ve hesaplara bakılırsa, ülkemizde şu anda en az 200 bin virüs taşıyıcısı var. Ayrıca yine Sağlık Bakanlığı verileri dikkate alınırsa ‘test/vaka oranı’mız 2 aydır ısrarlı bir şekilde yüzde 2’lerin üzerinde seyrediyor. Rakamlara bakan her uzman da doğal olarak ‘2. dalga’ değilse bile bir ‘dip dalga ihtimali’nin sancısını yüreğinde hissediyor. Konuştuğum uzmanların çoğu muhtemel bir dip dalga için de ‘ekim ayı’nı işaret ediyor” ifadelerini kullandı.

YAPILMASI GEREKEN İLK ŞEY TOPLU KUTLAMALARDAN KAÇINMAK

Kurban Bayramı için de tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Müftüoğlu, şu noktalara değindi: “Bayram keyfinizi kaçırmak istemem ama yapmamız gereken ilk şeyin ‘toplu kutlamalar’dan kaçınmak, en azından kutlamaların dozunu ve süresini düşürmek olduğu kesindir. Ve bu bayram da bir dip dalga hazırlayıcısı olma ihtimali nedeniyle bizim için son derece önemlidir. Yapmamız gereken şey son derece basit: Bilinen önlemleri bayramda da daima gündemde tutmak.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ