Tek gemi yok toplu iflas var

İzmir'e tek kruvaziyer bile rezervasyon yaptırmadı, esnafın tamamı iflas etti.
Günde 2-5 arası 2500 kişilikten 10 bin kişiliğe kadar kruvaziyer gemisi ağırlayan turizm şehri İzmir'e artık hiçbir gemi uğramıyor. 

Kruvaziyer gemileri, 2016 yılı itibariyle rotalarından İzmir’i çıkardı. 2017'de ise tek bir gemi bile İzmir limanına kayıt yaptırmadı. Türkiye adına büyük döviz kaybı olan bu durum, İzmir'i güçlü biçimde vurdu. İzmir Limanı'ndaki tüm esnaflar kepenk kapattı. 

Bir yıl boyunca iş yapamadıkları gibi TCDD’ye de kira ödeyen esnaflar, şartlar düzelene kadar kiraların dondurulması için Başbakan Binali Yıldırım’ın ilk İzmir ziyaretinde bir dosya hazırlayarak kendisine sunacak ve destek isteyecek.


“DÖRT GÖZLE BAŞBAKANIMIZI BEKLİYORUZ”
İzmir TCDD 3. Bölge Müdürlüğü ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına yaptıkları başvuruların şimdilik sonuçsuz kaldığını ifade eden esnaflardan Şenol Süs, “Terör olayları nedeniyle 2015 yılının sonu itibariyle kruvaziyer şirketleri planlarını iptal etti. Turizm sektörü büyük bir darbe yedi. Liman esnafı olarak biz de aynı mağduriyeti yaşadık. Burası lokasyon olarak halka açık bir yer değil. Buradaki esnafın hepsi dükkanlarını kapadı.

“BİRÇOĞUMUZ ARABALARINI SATTI”
2017’nin de aynı şekilde geçeceğini düşündüklerini kaydeden Süs, “Çünkü hiçbir kruvaziyer şirketi limanımızı kayıtlarına almadı. Bir günde 3-5 gemi ağırlıyorduk. Yaklaşık 2 bin 500-3 bin kişi geliyordu ve şu anda hiçbiri yok. Buradaki kiralar ortalama 2 bin liradan başlıyor. Birçoğumuz kira ödeyebilmek için arabalarını sattı. Durumumuz hiç iyi değil. Zor günler geçiriyoruz. Bizim turistten başka müşterimiz yok. Halka açık bir yer olsa turist gelmese de iç piyasaya satış yaparız ama öyle bir şansımız da yok. Maalesef sadece bekliyoruz” diye konuştu.

“45 SENEDE İLK DEFA BANKA KREDİSİ KULLANDIM”

Esnaflardan İbrahim Arığtekin, “Dükkanlar kapalı. Zarar ediyoruz. Sinek avlıyoruz. Kimse kirasını ödeyemiyor” derken, 45 yıldır esnaflık yapan Nihat Eracar ise şunları söyledi:

“1970 senesinden beri bu limandayım. Zaman zaman krizler yaşadık ama en fazla 6-8 ay sorun yaşadık. Bu en kötü durum. İkinci seneye girdik ama bir tane gemi yok. 45 senelik ticari hayatımda ilk defa banka kredisi kullandım. Anca o şekilde geçinebiliyoruz. Sayın Başbakanımızdan acil yardım bekliyoruz. Terör olayları bitene kadar kiralar dondurulursa çok çok iyi olur.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ