Marketlerin yazışmaları ortaya çıktı: Pazartesi 39,95 TL raf fiyatına geçiyoruz

Beş zincir market ile iki gıda dağıtım şirketinin e-posta mesajları Rekabet Kurumu'nun soruşturma dosyasına girdi. Raportörler "ağır kartel" suçu cezası kesilmesini talep etmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Üzerlerine gideceğiz.” çıkışının akabinde Rekabet Kurumu’nun beş zincir market (BİM, A101, Carrefoursa, Şok ve Migros) ve iki tedarikçi firma (Savola ve Procter & Gamble) hakkında açtığı soruşturma açmıştı. Zincir marketlerin fiyatları müşterek belirlediklerine dair e-posta mesajları soruşturma dosyasında yer aldı.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükûmetine yakın çizgideki Sabah gazetesinin yazarı Dilek Güngör bugün yayımlanan makalesinde zincir marketlerin aralarında geçen konuşmaları aktardı.


Makalede market ve tedarik şirketleri yetkililerinin yazışmalarında rekabete aykırı hareket ettiklerinin anlaşılmaması için yazışma dilini doğru kullanmaları konusunda birbirlerini uyardıklarını ifade etti.

Güngör’ün aktardığı bazı konuşmalar şöyle:

“MARKET YETKİLİSİ: 
Raf fiyatları salı günü itibarıyla yükselecek. Pazartesi organize olup herkesin salı gününe geçmesi gerekiyor

ÜRETİCİ FİRMA YETKİLİSİ: Pazartesi 39.95 TL raf fiyatına geçiyoruz. Pazartesi sabah e-posta göndereceğiz size.

MARKET YETKİLİSİ: Tamam, salı günü itibarıyla geçmiş oluruz. (Market yetkilisi ile yağ üreticisi firma yetkilisi arasında geçen yazışma)

“BUNLARI BÖYLE YAZMAYACAKTIK, DEĞİL Mİ?”

A KİŞİSİ: Üreticinin satış fiyatları için piyasayı organize edebilmesi halinde onun da fiyat geçişi formunu gün içinde paylaşacağım. Üretici markalı atıştırmalık ürünleri ve Rakip 1’de listeli olmayan 4 atıştırmalık ürünü için fiyat geçiş formunu ekte bilginize sunarız. Yarın Rakip 2 ve Rakip 3 ile birlikte satış ve alış fiyatını geçmek için onayınızı rica ederiz…

B KİŞİSİ: Ama bu yazıları böyle yazmayacaktık, değil mi?

MARKET YETKİLİSİ: Sıvı ve tablet bulaşık deterjanı ürünlerinde Rakip 1’in satış fiyat artışı olmuştur. Diğer ürünlerde onayınıza istinaden Rakip 2 ve Rakip 3 ile eş zamanlı olarak yarın fiyat artışı olacaktır. Onay doğrultusunda sisteme girilecektir. (Bir marketin kendi yetkilileri arasında geçen yazışma…)”

Beş zincir market ile iki ana dağıtım firmasının avukatları soruşturmayı yürüten kurulda yaptıkları savunmada suçlamaları reddetti ve fiyatları şişirmediklerini kaydetti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ