KHK'yla kapatılan kurumlara dava açılamayacak

Devlet kurumlara el koydu, şimdi de işsiz bıraktıklarının haklarını gaspeden karar aldı
Yargıtay, kanun hükmünde kararnamelerle kapatılan iş yerlerinde çalışanların ‘işe iade, fazla mesai, ihbar ve kıdem tazminatı’ gibi haklarını yok eden bir karar verdi. 10 yıl hatta 20 yıla yakın zamandır aynı kurumda çalışan insanların tazminat haklarını yokeden karara göre, KHK ile kapatılan kurumlara karşı dava açılamayacak. 

Havuz medyasından Sabah'ın haberine göre, 2013 yılında İstanbul Özel Nilüfer Coşkun İlkokulu’nda işten çıkarılan bir öğretmen, aynı yıl ‘işçilik alacaklarının tahsili’ talebiyle okula dava açmış, İstanbul Anadolu 4’üncü İş Mahkemesi, ‘öğretmenin çalıştığı dönemden alacağı olmadığı’ gerekçesiyle davayı reddetmişti.

İlkokulun 15 Temmuz'dan sonra 668 no’lu KHK ile kapatılmasının ardından dosya, temyiz için Yargıtay 9’uncu Hukuk Dairesi’ne gelmişti.


Daire, davacı öğretmenin alacak istediği kurumun KHK ile kapatıldığını bu nedenle o kurum aleyhine alacak davası açılamayacağını belirlerken, yerel mahkemede, ‘dava şartı yokluğu nedeniyle ret kararı verilmesi gerekirken işin esasına girilip öğretmenin alacağının bulunmadığı nedeniyle ret kararı verilmesinin yerinde olmadığını’ kaydetti.

KAPATILAN KURUMLAR ALEYHİNE AÇILAN DAVALAR DÜŞÜRÜLECEK
Kararda, 675 no’lu KHK’ya göre, KHK’larla kapatılan kurum ve kuruluşlar aleyhine önceden açılan davaların da ‘dava veya takip şartı bulunmadığı’ gerekçesiyle düşürülmesi gerektiğine işaret edildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ