Dolar güne nasıl başladı?

Dolar endeksi güçlü ABD şirket bilançolarının risk iştahını artırması ve ABD'nin ekonomiyi destekleyici adımlar atabileceği beklentisiyle dün gördüğü yedi haftanın en düşük seviyelerinden toparlandı.
Dolar endeksi, dün yedi haftanın dip seviyesi olan 99.793'e kadar geriledikten sonra gece saatlerinde toparlanarak 100.73'e kadar yükseldi.

Dolar/TL paritesinde yükseliş hız kesmiyor. Dün Merkez Bankası'nın 500 milyon dolarlık Döviz depo ihalesine 1.28 milyar dolar teklif gelmesi ve Başbakan Binali Yıldırım'ın OHAL'in devam edeceğini açıklamasının ardından kademeli yükselişin sürdüğü parite 3.8719 seviyesinden geri döndü kapanışını 3.8525 TL'den yaptı.

Fitch'in not değerlendirmesi öncesi dolar/TL güne 3.8535 TL'den başladı. Kur yükselişini 3.8809 TL'ye kadar sürdürdü. Şu dakikalarda ise 0.69 yükselişle 3.8798 seviyesinde...


Euro/TL ise yüzde 0.60 kazançla 4.1411 seviyesinden işlem görüyor.

Kredi derecelendirme kurulu Fitch'in bugün Türkiye'nin not değerlendirmesini açıklaması bekleniyor. Olası bir not indiriminin TL varlıklar üzerinde negatif etki yapacağı belirtiliyor.

Fitch, Ağustos ayında Türkiye'nin "BBB-" ile "yatırım yapılabilir" seviyede bulunan kredi notunu teyit etmiş, not görünümünü ise 15 Temmuz'da darbe girişimi ve sonrasında yaşananlar nedeniyle "durağan"dan "negatif"e çevirmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ