Büyük zam öncesi vatandaş gıda stokluyor: Evler bakkala döndü

Eski Hazine Müsteşarı Mahfi Eğilmez, fiyat artışları olacak endişesiyle herkesin evinin bakkal dükkânı gibi olduğunu söyledi. Eğilmez, vatandaşların ürün stoklandığı için piyasanın canlı göründüğünü söyledi.


Her gün gelen zamlara karşı vatandaşlar evlerini yağ, un, şeker ve kuru gıda ile dolduruyor.  Gelinen noktayı yorumlayan Eğilmez, Türkiye’de geleceğe dönük tahmin yapmanın zor olduğunu söyledi. Vatandaşların ürün stokladığını kaydeden iktisatçı Eğilmez, “Kahve falı gibi; bir yol görünüyor, nereye gittiğini bilmiyoruz” dedi.

İstanbul Bilgi Üniversitesi İşletme Fakültesi “Ekonomi Buluşmaları: 2022’ye Girerken Türkiye Ekonomisi” toplantısında konuşan Eğilmez, yargı bağımsızlığı, hukukun üstünlüğü demokrasi ve güçler ayrımının biran önce sağlanması gerektiğini söyledi. Bağımsız Merkez Bankası ve TÜİK, Varlık Fonu’nun kaldırılması gibi yapısal reform çağrısı yapan Eğilmez, reform yapılmazsa 2022’nin önceki yıllardan farklı olmayacağını vurguladı.


YASTIK ALTINDAKİ 500 MİLYOR DALARLIK ALTIN VE DÖVİZ VAR

2001 krizinden hemen sonra bankalardaki her 100 liralık mevduatın 57 lirasının döviz olduğunu kaydeden Eğilmez, “Şu anda her 100 liranın 56.5 lirası dövizde. Krizden hemen sonraki noktaya gelmişiz. Türk insanının kendi parasına olan güveni oldukça azalmış, bu ciddi bir sorun. Bir günde bir ülkenin parası yüzde 25 değer kaybeder mi? Ediyor. Türkiye’nin batmasını engel olan tek şey yastık altı varlıkları. Türkiye’de toplam kayıtsız 500 milyar dolar altın ve döviz olduğu tahmin ediliyor.” diye konuştu.

AÇIKLANAN ENFLASYON GERÇEK DEĞİL

Eğilmez, “Açıklanan enflasyonla bizim hissettiğimiz enflasyon uyumlu değil. Ben uzun zaman TÜİK’e yöneltilen eleştirilere karşı çıktım. Ama artık ben de TÜİK’i savunmayı bıraktım. Enflasyon gerçek değil.  Sürekli mucize bekliyoruz. Bir şey yapacağız kur yükselecek cari açık azalacak. Böyle bir dünya maalesef yok.” ifadeleri kullandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ