Bakan yeğenine VİP Torpile devam

İsmi VİP Torpil listesinde geçen Bakan yeğenine bir kıyak da kayyumdan.
Kayyum Cumali Atilla, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Daire Başkanlığı’na, adı “VIP torpil” listesinde geçen Mehdi Eker’in yeğeni Ali Fuat Eker’i atadı. 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne İçişleri Bakanlığı talimatıyla kayyum olarak atanan Etimesgut Kaymakamı Cumali Attila, kadrosunu düşürdüğü 22 daire başkanı yerine AK Parti üyeleri ile farklı illerde bulunan çeşitli Cemaat üyelerini belediyeye yerleştiriyor. 677 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile yetkileri genişletilen kayyum Atilla, tasfiye ettiği belediye yönetimi yerine işin ehli olmayan ve meslekleriyle ilgisi bulunmayan birçok kişiye kadro açıyor.

Kadrosunu düşürdüğü Daire Başkanları yerine yeni atamalar yapan Atilla, daha önce ismi “VİP torpil” listesinde adı geçen AK Parti Milletvekili Mehdi Eker’in yeğeni Ali Fuat Eker’i Kültür ve Sanat Daire Başkanlığı’na getirdi. Yeğen Eker’in, sosyal medya hesabında tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a yönelik hakaret içerikli paylaşımları dikkat çekiyor.


Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Haluk Koç’un daha önce AK Partililerin yakınlarının kamuya sınavsız olarak atandığına dair “VİP torpil” listesini ortaya çıkarmıştı. Koç’un verdiği bilgiye göre, Kamu Personel Seçme Sınavı'na (KPSS) girmeden devlet memurluğuna atanan bazı AK Parti yöneticileri ve kabine üyelerinin yakınlarının isminin bulunduğu listede Ali Fuat Eker de yer alıyordu. Dönemin Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker'in yeğeni Ali Fuat Eker, “istisnai memur” alımı kapsamında Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü'ne müşavir olarak atanmıştı. Ardından müşavir kadrosuyla Tarım İl Müdürlüğü’nde görevlendirildi. Buradan kısa bir süre sonra Diyarbakır İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne geçiş yaptı.

EKER’İN AİLESİ TORPİLLİ 

Koç’un açıkladığı listede Mehdi Eker’in diğer aile mensuplarını yerleştiği yerler şöyle: 

Yeğeni Mehmet Akif Eker, uzman onbaşı iken 2013 yılında Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü'ne memur olarak atandı. 

Kardeşi Mehmet Metin Eker, 2013 yılında Kalkınma Bakanlığı Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürü olarak atandı. 

Yeğeni Gülsüm Tanrıkulu Göze, 2011 yılında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda veteriner hekimliğe başladı. 

Ağabeyi Ahmet Eker, 2010 yılında Çevre ve Orman Bakanlığı Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü Bölge Müdür Yardımcısı olarak atandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ