AKP’nin 1,5 liralık TRT payı indirimi kısa sürdü: Vatandaşı elektrik faturası çarptı

AKP’nin TRT payı üzerinden yürüttüğü illüzyon kısa sürdü. 100 liralık faturada 1.5 lira indirim sağlayan TRT payının kaldırılması sonrası yeni yılda gelen zamlarla ortalama faturalar yüzde 73 arttı.


AKP hükumetinin, elektrik faturalarındaki TRT payını kaldırarak yaptığı propaganda kısa sürdü. TRT düzenlemesi 100 liralık faturada 1.5 lira indirim sağlarken son zamlarla elektrik faturaları halkı adeta çarptı. Ortalama 220 lira olan bir ailenin faturası yüzde 73 artarak 380 liraya çıktı.

İKİ AY TÜRKİYE GÜNDEMİ MEŞGUL EDİLDİ


AKP’nin geçen yıl Kasım, Aralık aylarında Türkiye gündemini meşgul ettiği ve Aralık ayı sonunda Meclis’te kabul edilerek kaldırılan elektrik faturalarındaki TRT payının etkisi kısa sürdü. Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren TRT payının kaldırılması sonrası gelen zamlarla halk TRT payının kaldırıldığını hissedemedi.

FATURALARDAKİ BÜYÜK YÜK KDV VE DAĞITIM BEDELİ

Elektrik enerjisi satışı üzerinden alınan TRT payı kaldırıldı ancak faturanın yüzde 1.5’ini oluşturan TRT payının kaldırılması büyük bir düşüş oluşturmadı. Elektrik faturaları üzerinden abonelere KDV ve dağıtım bedelleri ile faturanın yarısı kadar bedel ödetiliyor. Faturalardan yüzde 18 KDV, yüzde 35 dağıtım bedeli alınmaya devam edecek.

FATURALAR YÜZDE 73 ORANINDA ZAMLANDI

Yeni yılda elektrik faturalarına büyük zamlar yapıldı. Zamla 150 kilovat saate kadar olan tüketimler yüzde 50, üzerindeki tüketimler ise yüzde 132 oranında zamlandı. Zamlı faturalar halka gönderilmeye başlandı. Sosyal medyada da büyük tepkilere yol açan zamlı faturalar sonrası ortalama bir ailenin aylık 220 lira gelen elektrik faturası ise yüzde 73 artarak 380 lirayı geçti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ