Okullar HES kodu ile denetlenecek

Okulları 21 Eylül’de açmak için çabaladıklarını belirten Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Velilerin, öğrencilerin, servis görevlilerinin HES kodu ile bir yazılım üzerinden denetimi için çalıştıklarını söyledi.
Koronavirüs salgını sürerken milyonlarca veli, 21 Eylül’de açılması planlanan okullarda eğitimin nasıl sağlıklı yürütüleceğini merak ediyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, olası tüm koşullara göre planlama yaptıklarını kaydetti. “Velilerimizin, öğrencilerimizin, servis görevlilerimizin hepsinin Hayat Eve Sığar (HES) kodu vasıtası ile bir yazılım üzerinden denetlenebilmesi ve okul müdürümüze onun iletilebilmesi için çalışmamız var ayrıntılarını önümüzdeki haftalarda paylaşacağız” dedi.

İKİ BİN DENETMEN OKULLARI KONTROL EDECEK

Okullarda 2 bin denetmenin görev yapacağı bilgisini vererek “Hangi okulun hangi ihtiyaç içerisinde olduğu, belirli listelerle ortaya konuldu. Sürdürülebilirlik çok önemli. Okulun sürekli temiz kalması hususunda çalışmalar yapılıyor. Bunu takip için yazılım hazırladık” diye konuştu.


AÇILMAZSA KAYIP NE OLUR NEREYE EVRİLİR DÜŞÜNÜLÜYOR

Meselenin ‘birlikte omuz verilmesi gereken bir problem’ olduğunu dile getiren Bakan Selçuk, şu noktalara dikkat çekti: “Okullar açılmazsa neyi kaybederiz, neyi kazanırız? Çok ciddi düşüncelere ihtiyacımız var. Okullar açılmadığında öğrencilerin kaybı nereye evrilecek? Eğer kayıplar uzun sürerse ileride bizi hangi riskler bekliyor? Bütün bunlarla ilgili düşünüyoruz.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ