Öğrencilerin ‘sınavları erteleyin’ talebine bakandan yanıt

Öğrenciler korona nedeniyle yapılamayan sınavların yüz yüze gerçekleşmesine yönelik karara sosyal medyadan tepki gösterdi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Twitter'dan taleplere yanıt verdi.

Lise öğrencileri, korona virüsü nedeniyle uzaktan eğitime devam edilen liselerde yapılamayan sınavların 1 Mart'tan itibaren yüz yüze yapılacak olmasına tepki gösterdi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sınavlar için Covid-19 tedbirlerine yönelik tüm hazırlıkların tamamlandığını söyleyerek, "Bugün yapılacak bir erteleme, yakın zamanda çalışma yükünüzü daha fazla artıracaktır" dedi.

Öğrencilerin, "MEBDuymuyor", "duymuyorsanistifa" gibi etiketler açarak destek beklemesi üzerine Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Gençler emin olun sesinizi duyuyorum ve paylaşımlarınızı okuyorum" ifadesiyle açıklamasına başladı. Selçuk paylaşımında, köy okulları ve anaokulların yüze yüze eğitime çoktan başladığını hatırlattı.


"1 Mart'ta ilkokul 1, 2, 3, 4. sınıf öğrencilerimizle 8 ve 12. sınıf öğrencilerimiz de yüz yüze eğitimlerine başlıyor" diyen Selçuk, "Öğrencilerimizin yüzde 40'ı yani yarıya yakınınız sınavlarını tamamladı zaten. Sınavlarınızda bugün yapılacak bir erteleme, yakın zamanda çalışma yükünüzü daha fazla artıracaktır. Bizim de durumunuzu tespit edip ihtiyaçlarınıza uygun destekleme programları tasarlamamızı engelleyecektir. Gelecek yıllara sorun biriktirmemek için zamanında çalışmak bu yüzden çok kritik" diye belirtti.

SINAVLAR NASIL YAPILACAK?

MEB'den yapılan açıklamaya göre, liselerde tüm sınıf seviyelerinde birinci döneme ilişkin yapılamayan sınavların takvimi, 1 Mart'tan itibaren iki haftayı geçmeyecek şekilde eğitim kurumu alan zümre başkanları kurulunca belirlenip planlanacak. Birinci dönemde yapılamayan sınavların kapsamı, 1 Kasım 2020'ye kadar işlenen konularla sınırlı tutulacak. 2020-2021 eğitim öğretim yılının ikinci dönemine ilişkin yapılacak birinci sınavlar, 16 Nisan 2021 tarihine kadar tamamlanacak şekilde planlanacak ve eğitim kurumu müdürlüklerince sınavların yüz yüze uygulanması sağlanacak. Kendisinde veya birlikte kaldığı aile bireylerinden herhangi birinde kronik hastalık bulunan öğrenciler, okul içinde uygun bir zamanda ve izole bir ortamda sınava alınacak.
   
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ