NYT: Erdoğan Gülen hakkında delil sunamadı!

​ABD’nin saygın gazetelerinden New York Times, editör yazısında Erdoğan’ın 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili Hizmet Hareketi’ni suçlamasına dair hala delil sunamadığının altını çizdi.
New York Times, Erdoğan rejiminin basın üzerindeki baskıyı artırdığı ifade edilen editör yazısında Hizmet hareketine atılan iftiraya dair “herhangi bir delil” sunulamadığını hatırlattı.

İşte New York Times’ta çıkan o analiz:

“Erdoğan’ın, basın toplantısında CNN muhabiriyle konuşmayı reddeden Trump’ı övmesi sürpriz olmadı. Erdoğan, otoriter kontrolünü daha da genişletme yolunda yıllardır bağımsız sesleri kesiyor.


Daha bu ayın başında, Türk polisi, Hürriyet ve CNN Türk’ün sahibi Doğan Holding’in başdanışmanını, yöneticisini gözaltına aldı.  Bundan önce de grubun başka bir yöneticisi Barbaros Muratoğlu, “Gülen örgütüne” yardım etmekle suçlandı ve gözaltına alındı.

Bir zamanlar müttefik olan Erdoğan ve Gülen, şu anda keskin şekilde ayrılmış durumda. Erdoğan, Gülen’i 15 Temmuz darbe girişimini yönetmekle suçladı ve bunu kontrolünü güçlendirmek için kullandı. Yetkilerini geniş şekilde artıran Olağanüstü Hal ilan etti. Binlerce askeri tutukladı, yüzlerce şirkete el koydu ve binlerce kamu çalışanını, polis memurunu, öğretmeni, hâkim ve savcıyı tasfiye etti. Bunların birçoğu Gülen’in takipçisi olmakla suçlandı, çoğu herhangi bir delil olmamasına rağmen cezaevine kondu.

Erdoğan’ın basın üzerindeki baskısı arttı. Darbe teşebbüsünden bu yana 120 gazeteci tutuklandı ve şu anda Türkiye, dünyada gazetecileri hapse koymada bir numara olan Çin’i geride bıraktı.

Doğan Holding ailesi Türkiye’nin sekülerleşmesinde önemli rol oynadı ve Erdoğan’ın İslamcı AKP’siyle 2009’da ters düştü. Hedef haline gelen ve daha fazla maddi kayıp yaşamak istemeyen şirket, Erdoğan’ı daha fazla tatmin etmek için onun yoluna girdi, gazetecilerini kovdu, çok hafif eleştiri içeren haberlere bile sansür uyguladı.  

...
Erdoğan, Gülen’i iade için gerekli delilleri sunabilmiş değil. Erdoğan kuşkuya yer vermeyecek şekilde Trump’ın bu isteğe uyumlu yaklaşacağına inanıyor. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ