İbadi görüşmesinin gerçek yüzü

Başbakan Yıldırım'ın anlattıklarının aksine şeyler olmuş. Özellikle PKK konusunda.
Irak Başbakanı Haydar İbadi, Başbakan Binali Yıldırım ile yaptıkları görüşmenin içeriğine ilişkin verdiği bilgide, “Türkiye’ye, PKK’ye karşı savaşmayacağımızı ve onların taraftarı olan Iraklıların, özellikle de Êzidîlerin önünü almayacağımızı, siyasi düşünce ve taraftarlığa müdahale etmediğimizi söyledik” dedi. 

Irak Başbakanı Haydar İbadi, Irak parlamentosu Güvenlik ve Savunma Komisyonu ile yaptığı toplantıda Türkiye ve Hewlêr’in “PKK’den korktuğunu” söyleyerek “Türkiye’ye, PKK’ye karşı savaşmayacağımızı ve onların taraftarı olan Iraklıların, özellikle de Êzidîlerin önünü almayacağımızı, siyasi düşünce ve taraftarlığa müdahale etmediğimizi söyledik” dedi.

Irak parlamentosunda yer alan ve aynı zamanda Güvenlik ve Savunma Komisyonu üyesi olan Goran Hareketi parlamenteri Huşyar Abdullah’ın yaptığı yazılı açıklamaya göre, İbadi, Irak parlamentosu Güvenlik ve Savunma Komisyonu ile toplantı gerçekleştirdi. 


PETROL SATILIYOR PARA NEREYE GİDİYOR?

Huşyar Abdullah’ın yaptığı yazılı açıklamada, İbadi gerçekleştirilen toplantıda Kürdistan bölgesi tarafından petrol satılmasına dikkat çekerek, “Kürdistan bölgesinin Irak petrolünün yüzde yirmisini sattığından haberimiz var. Kürdistan bölge hükümeti günlük olarak 1 milyon ile 1 milyon 3 yüz bin varil arası petrol satıyor, peki neden memur ve peşmergelerin maaşlarını ödemiyor. Kürdistan bölgesindeki taraflar bu konuda ortak oldukları için birbirlerine ses çıkartmıyorlar” ifadelerini kullandı. 

‘TÜRKİYE TOPRAKLARIMIZI SAVAŞ İÇİN KULLANAMAZ’

Huşyar Abdullah’ın verdiği bilgilere göre, Irak başbakanı Haydar İbadi aynı toplantıda PKK ve Şengal’e ilişkin olarak ise şu değerlendirmelerde bulundu: “Türkiye ve Hewlêr PKK’den korkuyor, çekiniyor. Bizim politikamız nettir ve Türkiye’ye de bizim topraklarımızı savaş için kullanamayacaklarını ifade ettik. Ayrıca Türkiye’ye PKK’ye karşı savaşmayacağımızı ve onlara karşıtlığın bizim işimiz olmadığını söyledik. Yine PKK taraftarı olan Iraklıların, özellikle de Êzidîlerin önünde bir engelleme yapmayacağımızı, düşünceye ve siyasi taraftarlığa müdahale etmediğimizi söyledik.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ