Diyanet casusları sınır dışı edilsin

DİTİB'in casusluğu kabul etmesinin ardından Alman milletvekilleri sınır dışı talebinde bulundu.
Almanya’da Diyanet İşleri Türk- İslam Birliği (DİTİB) camilerinde görevli üç imamın, Hizmet Hareketi'yle ilgili Ankara’ya fişleme notları gönderdiği DİTİB tarafından doğrulandı.

DW Türkçe’nin sorularını yanıtlayan DİTİB Genel Sekreteri Bekir Alboğa, bu imamların hata yaptığını, bundan üzüntü duyduklarını söylerken, imamlara yöneltilen “casusluk” suçlamalarını ise reddetti.

Alboğa’nın açıklamalarını yeterli bulmayan Alman siyasetçiler ise iddiaların daha ayrıntılı bir şekilde araştırılmasını talep ediyor. 


Sol Parti’den sınır dışı çıkışı

DW Türkçe’ye konuşan Sol Parti’nin Federal Meclis Grup Başkanı Sahra Wagenknecht, “Erdoğan’ın ajanları sınır dışı edilmeli” dedi.

“Türk ajanlarının, Almanya’da dini özgürlükleri istismar ederek bir diktatörlük olan Erdoğan rejimine çalışmaları bir skandaldır” diyen Wagenknecht sözlerini şöyle sürdürdü: “DİTİB imamlarıyla ilgili bu itiraf üzerine artık İçişleri Bakanlığı’nın harekete geçmesi gerekmekte. DİTİB ile işbirliğine derhal son verilmeli. Türk despotun DİTİB temsilcileri aracılığıyla okullarımızın sınıflarına kadar girmesine izin verilemez. Sol Parti, Erdoğan’ın ajanlarının sınır dışı edilmesini talep etmektedir.”

Beck: Diyanet için istihbarat faaliyeti

Muhalefetteki Yeşiller Partisi’nin milletvekillerinden Volker Beck ise, “DİTİB’de yanlışlıkla casusluk mu yapılıyor? Bu iddiayı gerçekçi bulmuyorum” diyerek Alboğa’nın açıklamalarını eleştirdi.

DİTİB imamlarına yöneltilen casusluk iddiaları üzerine geçen ay Federal Başsavcılık’a suç duyurusunda bulunan Beck, iddialarda adı geçen kişilerin isimlerinin DİTİB tarafından başsavcılığa verilmesini istedi. Alman millektvekili, “DİTİB’deki casusluk, Milli İstihbarat Teşkilatı için değil Diyanet İşleri Başkanlığı için bir istihbarat faaliyeti gibi görünüyor. İstihbarat örgütü olmadan istihbarat örgütü gibi hareket eden bağımsız bir yapı söz konusu” görüşünü dile getirdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ