"Bağımsız Kürdistan'ın ABD'ye faydası yok"

ABD Uluslararası İlişkiler Konseyi'nden Steven Cook'un araştırmasına göre, Irak'ta Bağımsız Kürdistan'ın ortaya çıkması ABD'nin faydasına değil.
Russia Today (RT), Irak'ta Bağımsız Kürdistan'ın ortaya çıkmasının Amerika'nın faydasına olmadığını savundu. RT'ye göre yeni devlet Irak'tan halihazırda aldığı ekonomik ve askeri desteğin daha fazlasını Amerika'dan alacak.

Bu varsayımın, ABD Uluslararası İlişkiler Konseyi'nden Steven Cook'un bir araştırmasının sonucu olduğunu söyleyen RT'den Kristina Alenova, Cook'un araştırması ışığında Irak, Türkiye ve Suriye Kürtlerinin durumunu masaya yatırdı. 

RT'de yer alan Alenova imzalı makale şöyle:


Cook'un çalışmasına göre, Musul'un IŞİD'in elinden alınmasının yanı sıra, Irak'ın mevcut politik sisteminin Kürt devletinin ortaya çıkmasını mümkün kılacağı belirtilyor. 

Steven Cook raporunda, Irak yönetimi ve Kürtler arasında bölgenin tam bağımsızlığına ilişkin olası anlaşmanın ABD açısından kabul edilemeyeceğini söylüyor: 

"ABD politikası Kürtlerin bağımsızlığına karşı çıktı. Çünkü Irak'ın bölünmesinin çok fazla kan dökülmesine ve Türkiye'nin güvenliğini zayıflatarak İran'la bir çatışmaya sürükleyebileceği düşünülüyor. Ayrıca ABD'li birçok politikacı, devlet olmaya engel bir durum olmasa da, Kürt devletinin hiçbir zaman ekonomik açıdan bağımsız olamayacağını savunuyor."

IRAK KÜRTLERİ

İki yıl önce IŞİD Musul'u ele geçirdiğinde Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Irak yönetiminin Kürtlerin güvenliğini sağlayamadığını bundan dolayı Kürtlerin tam bağımsızlık yolunda hareket edeceklerini söyledi. Barzani 2016 yılında da, Ortadoğu'da Kürtlerin bağımsız bir devlet olarak kendi haklarını elde edeceklerini ifade etti. 

Steven Cook araştırmasında ayrıca şu tespitler de yer veriyor.

Musul'un IŞİD tarafından işgal edilmesine kadar, Irak yönetimi zengin petrol yataklarından dolayı Kürdistan'ın bağımsızlığı konusuna karşı durdu. Ancak IŞİD'in Musul'u işgal etmesinden sonra, Kürtlerin Irak'ın bir parçası olabilmek için neredeyse sebepleri kalmadı. Irak yöneticiler Irak politik sisteminin fonksiyonunu kaybettiğini ve bundan dolayı Kürtlerin özerklik haklarını sağlayamayacağını savunuyor.

Cook araştırmasında şöyle devam ediyor:

"Aslında Kürtlerin Irak Yönetimi'ne, Irak yönetiminin de Kürtlere ihtiyacı var. Bağdat ve Erbil arasındaki güven problemine rağmen, birbirlerinden bağımsız Musul ve ülkenin kuzeydoğusunu teröristlerden temizleyemezler. Ayrıca terör ortamı göz önüne alındığında, Kürt yöneticilerinin Irak yönetiminden tek taraflı olarak çekilme konsunda daha az ısrarcı olacağı söylenebilir. Kürtler, Bağdat'la iyi ilişkiler geliştirerek bağımsız Kürdistan konusunda daha uzlaşmacı bir çıkış yolunu tercih ediyorlar."

TÜRKİYE KÜRTLERİ

Türkiye'de yaşayan Kürtler ülke nüfusunun yüzde 18'ine tekabül ediyor. Ancak buna rağmen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yönetimi Kürtleri en büyük düşmanlardan birisi sayıyor. Kendi kaderini tayin etmek isteyen Kürtler ve Türkler arasında yıllardır bir çatışma ortamı var. 

2016 yılında Cizre'ye yönelik yürütülen hava operasyonlarında bodrum katında 150 den fazla insanın ölüme terkedildiğini ve tıbbi yardımın reddedildiğini hatırlatmak gerekiyor. Daha önce, İngiliz Amnesty International Kürtlerin yaşadığı bölgelere yönelik operasyonlarda insan hakları ihlalleri yapıldığı gerekçesiyle Türkiye'yi eleştirmişti. Türkiye'nin askeri suçları belgelenmiş olmsına rağmen Erdoğan, kendi askerlerinin eylemleri için uluslarası mahkemeler önünde cevap vermedi. 

SURİYE KÜRTLERİ


Suriye Kürdistan'ı kendisini ülkenin yüzde 8-9'una denk gelecek bir nüfusla temsil ediyor. Irak Kürdistan'ı gibi resmi olmayan bir şekilde ülkenin Kuzeyinde kendi bağımsızlığı için savaşıyor.  Ancak 2011 yılında Suriye iç savaşı başladığında, Suriye Kürtleri silahlı komiteler tarafından kontrol edilmeye başlandı. 

Öte yandan, Kürt Federal Kültürel Ulusal Özerklik Konseyi Temsilcisi Ferhat Patiev 2016 yılında RT'ye yaptığı açıklamada, Moskova'da elçilik işlevlerini yerine getirmeyen Kürtlerin bir temsilciğinin açılacağını söylemişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ