Sıla Abalay'ın öldürülmesi 90'ları hatırlattı

Emniyet Mehmet Ağar ekibine verilince, eski yöntemler de geri döndü.
İstanbul'da gece yarısı operasyonu: 18 yaşındaki Sıla Abalay polis tarafından öldürüldü.

İstanbul Küçük Çekmece'de 'DHKP-C'ye yönelik' olarak düzenlendiği iddia edilen polis operasyonunda 18 yaşındaki Sıla Abalay öldürüldü.

Yandaş basın, Abalay'ın örgütün üst düzey yöneticisi olduğu yönünde haberlere yer verirken, olayla ilgili bazı şüpheler oluştu.


80'LERDEN 90'LARDAN TANIDIK

Farklı biçimde öldürülenlere, ev baskını sırasında çatışmayla öldürülmüş süsü vermek Türkiye'nin geçmişinde oldukça yaygındı. 15 Temmuz'dan sonra Mehmet Ağar'ın sağ kolu Süleyman Soylu'nun İçişleri Bakanı yapılması ve Ağar ekibinin emniyet kadrolarında etkin hale getirilmesiyle işkence, adam kaçırma gibi yöntemler yaygınlaştı.

Abalay'ın şüpheli biçimde öldürülmesi, olay yerinin mühürlenmesi ve komşuların çelişkili beyanları akıllara geçmişteki bu yöntemleri getirdi. Abalay'ın kaldığı ev savcılık tarafından mühürlendi. Olay yerinde inceleme yapmak isteyen avukatlar, daha önce böyle bir uygulamayla karşılaşmadıklarını belirttiler ve şunu söylediler; "İnceleme yapıldıktan sonra ev sahiplerine teslim edilir, mühürlenmez."

Operasyon sırasında yoğun çatışma yaşandığı belirtiliyor. Ancak yine avukatlardan edinilen bilgilere bu konuda bir çelişki olduğunu gösteriyor. Çünkü mahalle sakinleri ve komşular, herhangi bir çatışma sesi duymadıklarını aktarıyor.

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ