Putin Erdoğan'ı Batı'ya karşı kullanıyor!

"Putin, Türkiye ile NATO ve ABD arasındaki krizi mümkün olduğunca körüklemeye çalışıyor. Putin Erdoğan'ı Batı'ya karşı kullanıyor"

Haaretz gazetesi, Suriye savaşında Ankara'yı tezlerinden vazgeçirerek yanına çeken ve ABD ittifakına karşı açık bir "zafer" kazanan Putin'in Erdoğan'ı Batı'ya karşı kullandığını yazdı.

"PUTİN KÖRÜKLÜYOR"


Türkiye-Rusya ilişkilerinin ve Suriye'deki son gelişmelerin kapsamlı şekilde ele alındığı Oinchil Beaver imzalı analizde, Putin'in NATO ve AB arasındaki krizi mümkün olduğu kadar körüklediği belirtildi. AKP'nin darbe girişimi nedeniyle NATO ve ABD'yi suçlamasının ardından Ankara'nın NATO ile arasının açıldığı hatırlatıldı. Bunun yanı sıra, darbe sonrası yaşanan kıyımlar ve insan hakları nedeniyle AB ile ilişkilerin de gerilediğinin altı çizildi. 

Beaver'a göre Ankara bu tablodan rahatsız değil. Özellikle Türkiye-Rusya yakınlaşmasından hem Erdoğan hem de Putin oldukça mutlu ve bu durumu Batı'ya karşı baskı unsuru olarak kullanıyorlar. Rusya'nın Kırım'ı ilhak etmesiyle zirveye çıkan krizin ardından Rusya, komşu ülkelerde etkinliğini sınırlayan NATO ve AB ile Türkiye arasındaki ihtilafı mümkün olduğunca körüklemeye çalışıyor. 

ERDOĞAN-PUTİN ORTAK YAPIMI MÜLTECİ PAZARLIĞI

Analizde Türkiye'nin kendisine sığınan mültecileri Avrupa'ya karşı koz olarak kullandığına değiniliyor. Beaver'a göre Erdoğan'ın Batı'ya karşı en güçlü silahı mülteciler. Bu noktada Putin'in Avrupa'yı zor durumda bırakmak için Erdoğan'ı "sınır kapılarını açmaya" teşvik ettiği iddia ediliyor.  Böylece Moskova ve Ankara'nın AB'den daha fazla taviz koparma peşinde olduğu ifade ediliyor. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ