Mafya ihbarcı, iktidar şüpheli, savcılar sessiz!

AKP rejimi, tartışmasız Türk siyasi tarihinin en büyük suçlamalarıyla karşı karşıya.


Tr724'ten İlker Doğan'ın haberine göre 17/25 Aralık büyük yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasını devlet gücüyle bir şekilde kapatan rejim, bugün ise uyuşturucu kaçakçılığı, cinayet, gasp ve görevi kötüye kullanma gibi ağır suçlamaların muhatabı. Başta AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere iktidar temsilcileri günlerdir suskun. Ağızları bıçak açmıyor.BBC Türkçe’ye konuşan bir AKP’li hükümet yetkilisi ise Sedat Peker’in açıklamalarının ‘doğru’ olduğunu teyit ederken; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Mehmet Ağar’ın söylediklerinin ‘doğru olmadığını’ söylüyor. İddialar vahim ancak muhalifleri bir tweet paylaşımı nedeniyle ‘terör örgütü üyesi’ olmakla suçlayan savcılar, konu AKP temsilcileri olunca kafasını kuma gömmeyi tercih ediyor.

Muhalefet kanadında ise nedeni anlaşılmayan bir rahatlık var. AKP, Türk siyasi tarihinin en ağır suçlamalarıyla karşı karşıya kalmışken, muhalefet Twitter üzerinden Soylu’ya istifa çağrısı yapıyor. Erdoğan’dan Soylu’yu görevden alması ‘rica’ ediliyor.


Organize suç örgütü lideri olmakla suçlanan Sedat Peker’in pazar günü yayınladığı 7. Videonun yankıları sürüyor. Sedat Peker, söz konusu videoda, AKP’nin yeni uyuşturucu güzergahını deşifre etmiş; eski başbakanlardan AKP’li Binali Yıldırım’ın oğlu Erkam Yıldırım’ın da Mehmet Ağar ve Süleyman Soylu’yla birlikte kokain işinde olduğunu anlatmıştı.

Sedat Peker’in açıklamasına göre geçtiğimiz yıl haziran ayında 4,9 ton kokainin ele geçirilmesi sonrası rota Kolombiya’dan Venezuela’ya alınmıştı. Yeni rota belirlenmesi işini ise bizzat Erkam Yıldırım Venezuela’ya giderek çözmüştü. Peker’in verdiği tarihte Erkam Yıldırım’ın gerçekten de Venezuela’da olduğu ortaya çıktı.

DEVLET ADINA GAZETECİLER ÖLDÜRÜLMÜŞ

Sedat Peker’in iddiaları bununla da sınırlı değildi. 1990’larda Mehmet Ağar ve Korkut Eken ile birlikte çalıştığını söyledi. Kıbrıslı gazeteci Kutlu Adalı da Mehmet Ağar ve Korkut Eken’in ekipleri tarafından öldürülmüştü. Kürt iş adamlarının öldürülmesi ve Uğur Mumcu cinayetinin arkasında da Mehmet Ağar’ın olduğunu anlattı.

Sedat Peker, önceki videolarında da Soylu’yla ilgili ağır iddialar ortaya atmıştı. Soylu’nun bürokratları ‘F...’ soruşturmalarıyla baskı altına aldığını, uyuşturucu baronlarını haraca bağladığını söylemişti.

ERDOĞAN SESSİZ, SOYLU BIRAKMIYOR

İddialar ve suçlamalar çok ağır. Başta AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere iktidar temsilcileri derin bir sessizliğe gömülmüş durumda. Erdoğan’ın Soylu’dan rahatsız olduğu konuşuluyor. Ancak Soylu ‘çok şey bildiği için’ görevden de alamıyor. İddiaya göre Erdoğan, Soylu’nun kendi isteğiyle istifa etmesini bekliyor. Ancak Soylu’nun da bırakmaya niyeti yok gibi görünüyor.

Tayyip Erdoğan istese, Sedat Peker’in videolarını bir telefonla durdurabilir. Ancak bunu da yapmıyor. Muhtemelen Soylu’dan kurtulmak için Peker’in videolarını görmezden geliyor. Soylu köşeye sıkışsın istiyor. Peki bu işin sonu nereye varır; ilerleyen günlerde Soylu’nun ‘yeni’ bir görevle ‘taltif’ edilerek bakanlıktan alınması muhtemel. Belki Saray’da bir oda verilir. ‘Cumhurbaşkanı Danışmanı’ olarak atanabilir.

AKP’Lİ YETKİLİ, SEDAT PEKER’İ DOĞRULADI

BBC Türkçe, dün AKP’li bir yetkiliyle görüştü. İsmi gizlenen yetkilinin açıklamalarına göre Sedat Peker’in Soylu ve Ağar’la ilgili açıklamalarının neredeyse tamamı doğru. AKP’li isim, Soylu’nun bürokratlara ‘şantaj’ yaptığı iddiasını da, Ağar’ın ‘Yalıkavak Marina’ya çöktüğü iddiasını da doğruluyor. AKP’li yetkilinin açıklaması da Soylu’nun kaleminin kırıldığını gösteriyor.

İZMİR BAROSU’NDAN SUÇ DUYURUSU

İzmir Barosu, Sedat Peker’in yayınladığı videolar kapsamında Sedat Peker, Süleyman Soylu, Mehmet Ağar, Tolga Ağar, Erkan Yıldırım hakkında suç duyurusunda bulundu. İzmir Barosu’ndan yapılan açıklamada, “Bahse konu kişinin konuşmaları, devlet ve mafya ilişkileri açısından çok önemli itiraflar barındırmakta olup bu itiraf ve açıklamaların bağımsız yargı tarafından değerlendirilmesi, hukuk devleti olma iddiasının gereğidir. Ne var ki, bir aya yakın sürede konunun tarafları defaatle açıklamalar yapmasına rağmen; açılmış bir soruşturma bulunmamaktadır.” denildi.

SAVCILAR ‘DEVE KUŞU’ STRATEJİSİ İZLİYOR

AKP, Cumhuriyet tarihinin en ağır suçlamalarıyla karşı karşıya. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ellerini arkadan bağlayarak yürüdüğü gerekçesiyle soruşturma açmak isteyen savcılar ise vahim iddialar karşısında ‘dut yemiş bülbüle’ döndü. İddialar delilleriyle birlikte orta yerde duruyor. Kolombiya’da ele geçirilen 4,9 ton kokain kime aitti? Türkiye’de bununla ilgili nasıl bir soruşturma yapıldı? Uğur Mumcu, Kutlu Adalı ve Kürt işadamlarının Mehmet Ağar ile Korkut Eken’in çetesi tarafından öldürüldüğü iddiası görmezden gelinebilir mi?

VENEZUELA PEYNİRİ!

Binali Yıldırım’ın oğlunun Venezuela’da ne işi vardı? Söz konusu ülkeye gidiş nedeniyle ilgili açıklamalardaki çelişki dikkate değer değil mi? Mehmet Ağar’ın marinaya çöktüğü iddiasını AKP’li yetkililer bile doğrularken, savcılar neden harekete geçmiyor? Geçtiğimiz yıl Venezuela’da peynir kutuları içerisinde yüzlerce ton kokain ele geçirilmişti. Aynı dönemde Venezuela’dan sıfır gümrükle 16 bin 600 ton tarım ve gıda ürünü (peynir) ithalatı yapılmasının önünün açılması tesadüf olabilir mi? Taze, eritme ve diğer peynirler olmak üzere bu ülkeden 1500 ton peynir ithalatı öngörülüyordu. 2019’un ilk 6 aylık döneminde 2 bin 462 ton peynir ithal eden Türkiye, 2020 yılının ilk 6 ayında 4 bin 289 ton ithalat yapmış. Artış oranı yüzde 74! Bu normal mi?

SUÇLAMALARIN MUHATABI CHP OLSAYDI…

Bu iddiaların hiç birinin soruşturma değeri yok mu? Bir de şöyle soralım; AKP’li bakan ve milletvekilleriyle ilgili (Tolga Ağar-tecavüz ve cinayet-, Ruhsar Pekcan-görevi kötüye kullanma, devleti zarara uğratma) iddiaların onda biri herhangi bir CHP’li vekil için gündeme gelseydi ne olurdu? Muhtemelen savcılar CMK gereğince res’en ve ‘derhal’ harekete geçer, hazırlanan fezleke üç gün içerisinde Meclis’e gönderilirdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ