İşte suikastin kilit fotoğrafı

Rus Büyükelçi suikastinden sonra internetten silinen "çok kritik" fotoğrafa ulaştık.
Rus Büyükelçi Andrey Karlovu’u öldüren suikastçi Mevlüt Mert Altıntaş’ın vaazlarına gittiği Nurettin Yıldız’ın, El Kaide’nin Suriye kolu Ahrar’uş Şam’ın öldürülen lideri  Ebu Abdullah el-Hamavi ile çekilmiş görüntüleri ortaya çıktı.

Ahraru'ş-Şam lideri Ebu Abdullah Hamavi 2014’ün sonuna doğru öldürülmüştü. Suriye’nin İdlib kenti kırsalında örgütün üst düzey yöneticileri toplantı halindeyken saldırı gerçekleşmiş ve örgütün lideri Ebu Abdullah’la birlikte çok sayıda yönetici ölmüştü.

Ahrar’üş Şam, İdlib’i merkez olarak kullanıyor. Nurettin Yıldız’la örgütün lideri Ebu Abdullah Hamavi’nin görüşmesi de İdlib’in Binniş köyünde gerçekleşiyor.  


(İşte internetten silinen o fotoğraf. Nurettin Yıldız ile Ahrar’uş Şam’ın öldürülen lideri  Ebu Abdullah el-Hamavi, Ahrar'üş Şam karargahında görüşürken) 

KENDİ İTİRAF ETMİŞTİ
Ebu Abdullah Hamavi’nin 2014’te öldürülmesinden sonra Nurettin Yıldız, bir taziye mektubu yayınlamıştı. Bu mektupta Yıldız’ın kendisi Ebu Abdullah’la görüştüğünü itiraf ediyordu.
Mektubun ilk paragrafı şöyle:

“İdlib’in köyü Binniş’te mütevazı bir eve vardığımızda yere kurulmuş sekilerde muhabbet eden ve silahlarını sıra sıra yanlarına dizmiş heybetli adamlardan hangisinin Ebu Abdullah olduğunu bir türlü anlayamamıştık. Yeryüzünde ümmet adına sorumluluk taşıyacak son adam gibi alçakgönüllü, taşımaya en gönüllü bir komutan kadar ağırbaşlıydı. İnce siyah sakallarını ara sıra eliyle okşama âdeti olan bu vakur Müslüman’ın ne kadar isabet ve istikamet dolu bir çizgisinin olduğunu yemek yiyip sekide bağdaş kurduğumuzda, cihat ve mücahitler üzerine konuşurken anlamıştık.”

(Ahrar’uş Şam’ın öldürülen lideri  Ebu Abdullah el-Hamavi )


FOTOĞRAFLAR GOOGLE’DAN SİLİNDİ
Ahrar’uş Şam’ın  AKP ve MİT’le ilişkilerinin sıkı olduğu dönemde, Suriye’de karargahlarına gidip görüşecek kadar samimi olan Nurettin Yıldız, Rus Büyükelçisi’nin öldürülmesinden sonra panik yaşadı. Önce Ankara’nın Hacı Bayram semtindeki toplantılarını durduran Nurettin Yıldız, ardından da Ahrar’uş Şam örgütü ve Ebu Abdullah Hamavi’yle olan ilişkilerini gizleme telaşına düştü.  

Google’da  Nurettin Yıldız ve Ebu Abdullah Hamavi’nin yan yana çekilmiş fotoğrafları birer birer silinmeye başladı. Fotoğrafların neredeyse tamamı silinirken, AKP’ye yakın İslamcı sitelerden Timetürk’teki bir haberin altında fotoğrafın küçük boyuttaki hali unutuldu.
O fotoğraf, Nurettin Yıldız’ın El Kaide’nin Suriye kolu Ahrar’üş Şam karargahına girdiğinin somut bir delili çünkü.

AHRAR ATEŞKESİ TANIMADI
Uzun süre Türkiye’nin desteklediği Ahrar’üş Şam, El Nusra, El Kaide ve IŞİD’la içli dışlı bir yapılanma. Son olarak Rusya ve Türkiye’nin imzaladıkları ateşkes anlaşmasını Ahrar’üş Şam tanımadığını ilan etti ve savaşa devam edeceğini belirtti.
(Ankara'nın Hacı Bayram Semti'nde bir selefi cihatçı evi)

SELEFİLİĞİ YAYIYOR
Rus Büyükelçi Andrey Karlov’u öldüren Mevlüt Mert Altıntaş’ın babası, oğlunun polis okulunda tanıştığı arkadaşı Sercan B. tarafından Ankara’nın Hacı Bayram semtinde Nurettin Yıldız’ın sohbetlerine götürüldüğünü söylemişti. Ablası Seher ise, kardeşi Mert Altıntaş’ın, Sercan B. tarafından çarşaflı bir kızla evlendirilmek üzereyken annesinin baskısı sonucu vazgeçtiğini söylemiş ve Sercan B. faktörüne dikkat çekmişti. Sercan B. ve Mevlüt Mert Altıntaş’ın sohbetlerine gittiği Nurettin Yıldız, Türkiye’de selefiliği yayan isim olarak biliniyor. Radikal cihatçı akımların temeli olan Selefilik, özellikle Ankara’nın Hacı Bayram semtinde taban bulmuş durumda.


Ankara Garı, Suruç, Diyarbakır ve Sultanahmet katliamında yaklaşık 150 kişinin öldüğü bombalı saldırıların emrini veren İlhami Balı’nın, Hacı Bayram semtinde toplantılar yaptığı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, El Kaide’nin Ankara yapılanmasına yönelik 26 kişi hakkında açtığı dava dosyasına girmiş bulunuyor.

Selefiliğin merkezine dönüşen Hacı Bayram semtinde pek çok tarihi nitelikli bina Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından istimlak edilmiş ardından İHH ve Nurettin Yıldız gibi isimlere tahsis edilmişti. Nurettin Yıldız’ın sohbetler düzenlediği bu semtin El Kaide ve IŞİD’a eleman temin merkezi haline geldiği New York Times gazetesine haber de olmuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ