Genelkurmay’daki sır oda ifşa oldu

Zeki Aksakallı'nın başrolde olduğu sır oda kadın subayın ifadesiyle ifşa oldu.
Genelkurmay Başkanlığı’nda yetkisi olmadığı halde Özel Kuvvetler Komutanı Zeki Aksakallı’nın sorgu odası kurduğu, ölüm tehditleriyle ifade aldığı ortaya çıktı.

15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili olarak Genelkurmay Başkanlığı’ndaki yaşananlarla ilgili 221 kişi hakkında hazırlanan çatı iddianamesindeki tek kadın şüpheli olan protokol personeli Kübra Yavuz’un ifadeleri, yasa dışı sorgu odasını ortaya çıkardı.

Kübra Yavuz savcılıktaki ikinci sorgusunda yasa dışı sorgu odasında idamla tehdit edildiğini söyleyerek kendisinden zorla kabul ettirilen geçmiş ifadelerini reddetti.


Yavuz ifadesinde şöyle konuştu: “2 Ağustos günü Genelkurmay Başkanlığı’na normal mesai için gittiğimde genel sekreterin odasına alındım. Burada Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı ile 3 personeli vardı. Aksakallı, “Görüntülerin elimde, bağlantılarını anlat. Bu olaylara karışmışsın” diyerek beni sıkıştırmaya başladı. “Ya idam edileceksin ya da serbest kalacaksın” diyerek beni tehdit etti. Genelkurmay Başkanlığı içindeki ifademi ölüm tehdidi altında verdim.”

Kübra Yavuz’un, iddianamenin kabulü halinde 15 yıla kadar hapis talebiyle yargılanacak. Darbecilikle suçlanan Kürba Yavuz, 15 Temmuz günü Hakan Fidan'ı Genelkurmay'dan uğurlayan isimdi. 

İŞKENCELER ORADA MI YAPILDI?
Özel Kuvvetler personeli çıkarıldıkları ilk duruşmada verdikleri ifadelerde Zeki Aksakallı'nın emriyle Özel Kuvvetler binasında kendilerine iki gün boyunca kesintisiz işkence yapıldığını söylemişlerdi. Ancak Aksakallı'nın Genelkurmay'daki sorgulara da katıldığı ilk kez ortaya çıkmış oldu. 

Askeri hakim ya da savcı olmayan Aksakallı'nın bu tür bir sorguya katılması suç ancak Kübra Yavuz'un ifadesi yeni bir gerçeği de ortaya çıkardı. Genelkurmay Başkanı'nın Yaveri Yarbay Levent Türkkan'a ağır işkenceler yapılmıştı. Türkkan'a Ankara'da Tayyip Erdoğan'ın Sarayı'nın yanındaki at çiftliğinde işkence yapıldığı iddia ediliyordu. Ancak Türkkan Genelkurmay'da da sorgulanmıştı. Türkkan'ın sorgusuna Aksakallı'nın katılıp katılmadığı ve işkence yapıp yapmadığı önümüzdeki günlerde ortaya çıkabilir. 

İşkence sırasında Yarbay Türkkan'ın iki eline yakın mesafeden tabancayla ateş edilmiş, makatına sert cisim sokulması nedeniyle bağırsakları patladığı için kalın bağırsak ameliyatı görmüş ve yüzü ile kaburgalarında kırıklar oluşmuştu. Türkkan'a yapılan işkencenin izleri fotoğraflarda görülüyordu. Türkkan'ın öldü denilerek hastaneye getirildiği ve burada yaşadığının farkedilmesi sonrasında ameliyatla kurtarıldığı belirtiliyor. Türkkan'ın işkence görmüş fotoğrafını bir polis çekip facebook'tan "gururla" servis etmişti.  

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ