Rus İzvestiya Gazetesi: Ankara-Washington arasında ipler gerildi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun "15 Temmuz’u 'fe.ö' yapmadı, arkasında ABD var" çıkışı ve bu iddialara ABD’den yapılan sert açıklamalar Rus basınında gündem oldu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bir televizyon programında, "15 Temmuz'u fe.ö yapmadı" demiş daha sonra Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada "15 Temmuz'un arkasında sadece fe.ö yok, ABD var" diyerek ifadelerine açıklık getirmişti.

Soylu'nun iddiaları üzerine ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, "ABD'nin Türkiye'deki olaylardan sorumlu olduğuna yönelik bu ve benzeri gerçek dışı ve sorumsuz iddialar Türkiye'nin ABD ile NATO müteffikliği ve stratejik ortaklığıyla örtüşmemektedir" açıklamasını yapmıştı.


İZVESTİYA: İPLER GERİLDİ

Ankara-Washington hattındaki gerilimi 'yeni bir kriz' şeklinde yorumlayan Rus İzvestiya Gazetesi, iki ülke arasındaki ilişkilerin bir kez daha kopma noktasına gelebileceğini öne sürdü.

'ERDOĞAN HÜKÜMETİNE KARŞI SERT'

ABD Başkanı Joe Biden'ın Ankara'ya karşı sert bir politika izleyeceğini iddia eden İzvestiya, Biden'ın yakın geçmişteki açıklamalarını referans gösterdi.

15 TEMMUZ ANLATILDI

Yayınlanan analizde ayrıca, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türkiye’de büyük bir tasfiye hareketinin başladığı anlatıldı.

Hizmet Hareketi'yle bağlantısı olduğu şüphesiyle 292 bin kişinin tutuklandığı ve 150 bin kişinin de işini kaybettiği kaydedildi.

Kapatılan medya kuruluşları ve hapse atılan gazatecilere de yer verildi.

Rus gazetesi, AKP iktidarının 'cadı avına' dönüştürdüğü sürece rağmen, Fethullah Gülen'in darbe girişimine karıştığı suçlamalarını reddettiğini yazdı.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ