Darbe girişimi sanığı Albay Turhan: TSK içinde 3 farklı ekip var

15 Temmuz darbe girişimine ilişkin 'Genelkurmay çatı davası’nın bugün ikinci duruşması görüldü. Duruşmada verilen ifadeler bugüne kadar darbe teşebbüsü ile ilgili tüm konuşulanları boşa düşürdü.
15 Temmuz akşamı Genelkurmay Başkanlığı’ndaki eylemlerle ilgili 221 sanığın yargılandığı davada savunmasını yapan sıkıyönetim mesajlarında imzası bulunan Kurmay Albay Cemil Turhan, “TSK içinde 3 farklı ekip var. Darbe girişimini sadece F..’cülerin yaptığını söyleyemem” dedi.

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Cezaevi Kampüsündeki duruşma salonunda görülen duruşmada, Ali Yazıcı’nın ardından darbe girişimi sırasında General/Amiral Şube Müdürü olan Kurmay Albay Cemil Turhan savunmasını yaptı. Sıkıyönetim direktifleri ve mesajlarında imzası bulunduğu iddia edilen Cemil Turhan, Genelkurmay 2. Başkanı Yaşar Güler’in emri ve üssü olan Tuğgeneral Mehmet Patrigöç’ün bilgisi dahilinde mesajları çektiğini söyledi. Suçlamaları kabul etmeyen Turhan, aldığı emirler doğrultusunda yayınladığı 5 mesaj dışında, darbe girişiminde bulunmadığını ve kesinlikle silah kullanmadığını, F..Ö üyesi olmadığını belirtti.

15 Temmuz darbe girişimi gecesi eski Genelkurmay Adli Müşaviri Albay Muharrem Köse’yi aradığını kabul eden Turhan, “Muharrem Köse’yi çağırmam istendiği için aradım. Ancak, ‘darbe oldu sen de Adli Müşavir oldun’ şeklinde bir konuşmam olmamıştır” dedi.


‘YAZICI’NIN ADAYLIĞINI TEKLİF EDEN AKAR’DIR’

Turhan, Ali Yazıcı’nın cumhurbaşkanlığı başyaverliğine atandığında Kara Kuvvetleri Komutanı’nın Hulusi Akar’ın olduğunu ve Yazıcı’nın Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı’na komutan olarak atanması beklenirken, Akar’ın tavsiyesiyle başyaver olarak atandığını söyledi.

Turhan, mahkeme başkanının “Bu darbeyi kim yaptı, sizin görgünüze göre hangi isimler vardı?” sorusuna ise şu yanıtı verdi: “Bir darbe girişimi oldu. Ama bu darbe girişimini tamamen F..Ö’cüler yapmıştır diyemem. Çünkü TSK içerisinde farklı ekipler vardır. Bu ekipler içinde muhafazakar yönü ağır basan bir ekip var.”
(DHA)
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ