Almanya, Prof. Dr. Suat Yıldırım’ın iade talebini incelemeye değer bulmadı

Almanya, ağır müebbet hapis cezasıyla yargılanan kişileri iade edilmesi yönündeki Türkiye’nin talebini incelemeye değer bulmadı.

Ankara Cumhuriyet Savcılığı, ilahiyatçı Prof. Dr. Suat Yıldırım hakkında terör örgütü kurup yönetme, siyasi ve askerî casusluk, nitelikli zimmet, resmî belgede sahtecilik, suç gelirlerini aklamak dahil olmak üzere çeşitli suçlamalar yöneltmişti. Adalet Bakanlığı aracılığıyla Yıldırım’ı Almanya’dan istedi.

Nordic Monitor’de yer alan habere göre, Almanya, Türkiye’da ağır müebbet hapis cezasıyla yargılanan kişileri iade etmeyeceğini cevabını verdi.


Almanya iade talebinin onaylanmasının Almanya’da geçerli olan asgari uluslararası hukuk standartlarına ve Alman anayasasına, hukukunun temel ilkelerine uymayacağına dikkat çekti.

ALMANYA İADE TALEBİNİ İNCELEMEYE DEĞER BULMADI

Almanya Dışişleri Bakanlığı, 2 Aralık 2020’de Türkiye Büyükelçiliğine, söz konusu şahıslar ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla karşı karşıya olduklarını belirterek, gönderilen iade taleplerini incelemeyi düşünmeyeceğini bildirdi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı, 2010 ve 2011 yıllarında Alman Anayasa Mahkemesi kararlarına işaret ederek, bu gibi durumlarda, iade talebinin onaylanmasının Almanya’da geçerli olan asgari uluslararası hukuk standartlarına ve Alman anayasasına,  hukukunun temel ilkelerine uymayacağını vurguladı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı, Yıldırım’ın Alman topraklarında bulamadığını, profesörün muhtemelen başka bir Avrupa ülkesine yerleştiğini cevabını verdi.

ALMANYA’NIN CEVABI ANKARA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA GÖNDERİLDİ

Konuyla ilgili Adalet Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen yazıda iade talebiyle ilgili şu ifadeler yer aldı:


“Berlin Büyükelçiliğimizden alınan yazıda AFC Dışişleri Bakanlığının yazısına atfen; şahsın Almanya’da bulunduğunun tespit edilmediği, bu husustan bağımsız olarak iade talepnamesinde tasvir edilen fiillere dikkat çekilerek, adı geçenin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum edilmesi ihtimali bulunması nedeniyle Federal Hükümetin Suat Yıldırım’ın iadesini onaylamasının mümkün olmadığı ifade edilerek iade evrakı işlemsiz olarak iade edildiği bildirilmiş.”
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ