“15 Temmuz muğlak ama 20 Temmuz darbesi nettir”

Bunu söyleyen eski bir AK'li milletvekili..
Türkiye’nin bir yıldır üzerindeki muammayı çözemediği 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin tartışmalar sürüyor. 15 Temmuz öncesi ve sonrası birbiriyle bağlantılı “çoklu” darbe süreci, şimdi OHAL ve KHK düzeniyle devam ediyor. MAZLUMDER eski Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, “15 Temmuz muğlak ama 20 Temmuz darbesi nettir” dedi. 

AKP eski milletvekili ve MAZLUMDER eski Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal da bu durumu böyle değerlendiriyor. Aradan geçen 1 yılın sonunda, “15 Temmuz darbesinin biraz daha flulaştığını, muğlaklaştığını” ifade eden Ünsal, “OHAL’in ilan edildiği 20 Temmuz darbe sürecinin ise yarattıkları ve sonuçları itibariyle net olduğunu” dile getirdi.

Ünsal, darbe sürecinde örtülmek istenen hususlar olduğuna işaret ederek, bütün teamüllere rağmen darbeyi araştırma komisyonun başkanlık divanının sadece AKP’den oluşmasının da bunun göstergesi olduğunu söyledi. Ünsal, varolan birçok soru işaretine rağmen çelişkilerin daha da derinleştirildiğinin altını çizerek, o yüzden “15 Temmuz’un gittikçe” muğlaklaştığını söyledi. Ünsal, “20 Temmuz darbesi dediğimiz şey, temel hukuk kurallarının paçavra edildiği ve tamamıyla bir tarafa atıldığı keyfi hal uygulamasıdır. O yüzden 15 Temmuz karanlık aydınlatılamadı, ama 20 Temmuz son derece aydınlık ve bir başka darbe sürecidir. Bu darbe süreci maalesef sürüyor” diye konuştu. 


Türkiye 20 Temmuz 2016'dan beri KHK'larla yönetliyor ve OHAL rejimi uygulanarak onbinlerce insan cezaevlerinde tutuluyor.

Haber: Kenan Kırkkaya/Dihaber
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ