Şile açıklarında batan geminin yeri tespit edildi

Şile açıklarında bir Türk kargo gemisi battı. Devam eden arama çalışmalarında kayıp 11 mürettebattan 4'ünün cenazesine ulaşıldı. Denizaltı kurtarma gemisi de batan geminin yerini tespit etti.
İstanbul Şile açıklarında bir Türk kargo gemisi battı, arama çalışmaları devam ediyor.

Gemlik Limanı'ndan Karadeniz Ereğli Limanı'na dökme demir taşıyan Bilal Bal isimli Türk bandıralı kuru yük gemisinden, sabah saat 04.25'te EPIRB (Acil Durum Lokasyon Belirten Radyo Vericisi) sinyali alındı.

Şile'nin 7 mil açığından alınan sinyal sonrası bölgeye Kıyı Emniyeti'ne ait 3 bot ve bir Sahil Güvenlik botu sevk edildi.

Arama çalışmalarında henüz gemiye ulaşılamazken; üzerinde "Bilal Bal" yazılı can simidi ile "ORAPİN 4" yazılı şişme can salı bulundu.

Münferit arama çalışmalarından sonuç alınamaması üzerine saat 07.15'te KIYEM 1, KIYEM 5, KIYEM 8 botlarıyla Sahil Güvenlik botu tarafından deniz alanında geniş arama sahasında arama faaliyetleri sürdürülüyor.

4 CESEDE ULAŞILDI

Kuru yük gemisinde bir kaptan, bir ikinci kaptan, başmühendis, ikinci makinist, iki usta gemisi, bir gemici, iki yağcı ve bir aşçı olmak üzere 11 kişilik mürettebat bulunuyor. Geminin sahibi ve oğlunun da gemide olduğu öğrenildi. Arama çalışmalarında kayıp 11 mürettebattan 4'ünün cenazesine ulaşıldı.

GEMİNİN YERİ TESPİT EDİLDİ

Arama çalışmalarına katılan denizaltı kurtarma gemisi, batan yerinin yerini tespit etti.

Çalışmaların Şile'nin Ağva Karacaköy'den 12 deniz mili uzaklıkta sürdürüldüğü belirtildi.

BAŞBAKAN YILDIRIM: BİLİNMEYEN BİR NEDENLE BATTI

Başbakan Binali Yıldırım Şile açıklarında kaybolan gemiyle ilgili konuştu. Yıldırım, "Maalesef Karadeniz'in kuzeyinde bir kosterimiz bilinmeyen bir nedenle batmıştır. 11 personeli arama kurtarma çalışmaları sürüyor. İnşaallah personele sağ sağlim ulaşırız. Ben bir kez daha bu olaydan dolayı da gemide bulunan personelin yakınlarına geçmiş olsun diliyorum. Arama kurtarma çalışmaları inşaallah başarıyla tamamlanmış olur" dedi. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER YAŞAM HABERLERİ