‘Şarbon taşıyor’ denmişti: ‘Gizemli’ yük gemisi Rahmeh İstanbul’dan ayrıldı

İstanbul kıyılarında demirli bekletilen ve şarbonlu hayvan taşıdığı öne sürülen Panama bandıralı yük gemisi Rahmeh, Marmara’ya doğru açıldı.
Tarım ve Orman Bakanlığı’nın açıklamasına göre yük gemisi İspanya’ya doğru hareket edecek.

Şarbonlu hayvan taşıdığı öne sürülen geminin Ahırkapı açıklarında demirlenmiş halde 20 günden fazla bir süredir beklediği belirtilmiş, bölge sakinleri geminin civarında keskin bir koku olduğunu ve çok sayıda kara sineğin bulunduğunu bildirmiş, CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker de bu iddiayı soru önergesiyle Meclis gündemine taşımıştı.

Tarım ve Orman Bakanlığı’ysa yük gemisi Rahmeh’le ilgili haberlerin ‘asılsız ve yalan’ olduğunu belirterek şunları aktarmıştı: “Haberlere konu edinilen gemi, daha önce hayvan taşımacılığında kullanılmış olup, 20 Ağustos 2018 tarihinde boşaltılmıştır. Hayvan taşımacılığında kullanılan her araçta olduğu gibi, bahse konu olan gemide de koku vakası görülmüştür. Yayılan koku ve sineklenme gibi rahatsızlıklar için, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Ekipleri tarafından ilaçlama ve temizlik gibi rutin işlemler gerçekleştirilmiştir. Söz konusu gemi bugün sefer talimatının hazırlanmasının ardından Marmara Denizini terk ederek İspanya’ya doğru hareket edecektir.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER YAŞAM HABERLERİ