Projeye karşı 100 bin imza toplandı: Salda’nın sonu Uzun Göl gibi olmasın!

Turkuaz rengi ve beyaz kumsalı ile dünyaca ünlü Salda Gölü’ne yapımı planlanan millet bahçesi projesine karşı başlatılan kampanyada imza sayısı 100 bine yaklaştı.
Burdur’un Yeşilova ilçesindeki dünyaca ünlü Salda Gölü’ne yapımı planlanan 140 bin 496 metrekarelik millet bahçesi projesine karşı başlatılan kampanyada imza sayısı 100 bine yaklaştı. Salda’nın ‘Uzun Göl’ gibi olmasından endişe ediliyor.


Yeşilova ilçesindeki dünyaca ünlü Salda Gölü’nde millet bahçesi ve millet bahçesine ait sosyal donatıları ile altyapı ve çevre düzenlemesi ihalesi, bugün saat 15.00’te yapılacak. İhalenin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle Yeşilovalı beş kişi adına Isparta İdare Mahkemesi’ne açılan davanın avukatlarından Münip Ermiş, projenin toplamda 140 bin 496 metrekarelik iki alanı kapsadığını açıkladı. Birinci alanın, Salda Gölü’nün güneydoğusundaki Kayadibi’nden başlayıp Yeşilova ilçe merkezinden Yeşilova belediyesine ait halk plajını da içine alarak orman kampına kadar uzadığını söyledi. İkinci kısmınsa kamuoyunun ‘Saldivler‘ ya da ‘Maldivler‘ diye adlandırdığı Salda köyü sınırındaki beyaz kumsal ve turkuaz rengin en yüksek olduğu bölgeden Doğanbaba köyüne kadar olduğunu söyledi.

GÖLÜN DOĞAL YAPISI BOZULACAK

Bu arada, projeye karşı çıkan CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker’in change.org.tr üzerinden başlattığı imza kampanyasına şu ana kadar 100 bine yakın kişi destek verdi. Kampanyada şu ifadeler kullanılıyor: “Önümüzde Uzungöl gibi çok kötü bir örnek bulunmaktadır. Türkiye’nin en güzel doğa harikalarından biri olan Trabzon ilinin simgesi Uzungöl’ün çevresindeki yapılaşma nedeniyle nasıl kirlendiği ve manzarasının yok olduğu herkesin malumudur. Salda Gölü’nün çevresinde yapılacak olan bir yapılaşma, gölün tüm orjinalitesini ve doğal yapısını bozacaktır. Salda Gölü çevresinde herhangi bir yapılaşma, doğa katliamına yol açmakla eşdeğerdir. Millet bahçesi adı altında yapılması planlanan proje derhal durdurulmalıdır.”

MİMARLAR ODASI: VAZGEÇİN!

Mimarlar Odası Antalya şubesi, projeden vazgeçilmesi çağrısında bulunmuş, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise projeyi savunarak, “Millet bahçesi projemizle Salda Gölü’nün çevresinde herhangi bir yapılaşmaya asla izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER YAŞAM HABERLERİ