Kocaeli’deki intiharı haberleştiren gazeteci adli kontrolle serbest

Kocaeli’nde bir babanın oğluna pantolon alamadığı için intihar etmesini haberleştiren gazeteci gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen gazeteci daha sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
Haber ilk olarak Ergün Demir’in genel yayın yönetmenliğini yürüttüğü ‘astakoshaber.com’ sitesinde yer almıştı.

Kocaeli Zirve gazetesinin haberine göre Demir, ilk olarak ifade vermek için İzmit İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne çağırıldı.

Gazeteci, gittiği karakolda Körfez başsavcılığının talimatıyla, Körfez İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından gözaltına alındı.


Sağlık kontrolünden geçirilen gazeteci komutanlığa götürüldü. Demir, saatler sonra adliyeye sevk edildi.

Mahkemeye çıkarılan Demir, adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

‘Gizliliği ihlal’den soruşturma

Gazeteci hakkında Devrim’in eşinin şikayetçi olduğu, ardından da TCK 133/3 maddesi uyarınca soruşturma açıldığı öğrenildi.

İlgili maddede şöyle deniyor: “Kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaların kaydedilmesi suretiyle elde edilen verileri hukuka aykırı olarak ifşa eden kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis ve dört bin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır. İfşa edilen bu verilerin basın ve yayın yoluyla yayımlanması halinde de aynı cezaya hükmolunur.”

Karakola kendisi gitmişti

Gazeteci, gözaltı öncesi “Ekipler önce evime gelmişler, evde olmadığımı öğrendiklerinde beni aradılar, ben de güvenlik güçlerine kendim teslim oldum. Şu anda ifade vermek üzere karakola götürülüyorum” demişti.

Demir’in gözaltına alınma sebebi olan, Devrim’in eşine ait ses kaydı gazetenin internet sitesinden paylaşılmıştı.

Öte yandan Devrim’in ikamet ettiği 17 Ağustos Mahallesi Muhtar Halil Taş’da gözaltına alındı. Röportaj yapıldığı sırada evde bulunan muhtar da daha sonra serbest bırakıldı.


Ne olmuştu?

İsmail Devrim’in 14 yaşındaki oğlu okul kıyafeti olmadan okula gitmiş, bu nedenle ilk iki derse alınmamıştı. Durumu öğrenen İsmail Devrim o gün gidip oğluna pantolon almış, ancak akşam eşine,  “Ben oğluma okul kıyafeti alamıyorsam niye yaşıyorum” demişti. Baba, ertesi gün banyoda ölü bulunmuştu.

Yeğeni, amcası hakkında medyaya yansıyan bilgilerin kısmen doğru olduğunu söyleyerek şu bilgileri vermişti: “Ciddi bir ekonomik sıkıntı çekmiyordu. Eşine, ‘Oğluma bunu yaşattığım için kendimi affedemiyorum’ demiş.”

İntihar, ilçe milli eğitim müdürünce gurur meselesine, valilikçe ‘psikolojik sebepler’e bağlanmıştı.

Son olarak Kocaeli başsavcılığı, babanın oğluna pantolon alamadığı için intihar ettiği yönündeki haberlerin asılsız olduğunu bildirmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER YAŞAM HABERLERİ