Kadını sırtlayıp kaçırdıktan sonra tecavüz etti; Savcı 1 yıldır araştırma bile yaptırmamış

Geçen sene İstiklal Caddesi'nde yarı baygın kadını sırtlayıp inşaate götürüp tecavüz eden kişiyle ilgili savcılığın araştırma bile yaptırmadığı ortaya çıktı.
İstanbul’un İstiklal Caddesi’nde geçen yıl baygınlık geçiren bir kadını kaçırıp tecavüz eden şahıs firari durumda, ancak savcılığın da herhangi bir araştırma yürütmediği ortaya çıktı. Tecavüze uğrayan 22 yaşındaki kadının avukatı “Müvekkilim sokağa çıkmaya korkuyor. Mahkemenin talebine rağmen, müvekkili omzuna alarak götüren kişi ile ilgili hiçbir araştırmanın yapılmadığını görüyoruz. İddianamede bu kişi faili meçhul kişi olarak bile geçmedi” dedi.

Hürriyet’te yer alan habere göre, 21 Ocak 2017 tarihinde 22 yaşındaki F.H.E. vestiyer olarak çalıştığı eğlence merkezinden, kadın arkadaşı E.Y. ile birlikte saat 05:30 sıralarında çıktı. İkili, başka bir bara giderek bir süre eğlendi. İki arkadaş buradan saat 07:30 gibi çıktı. İkisi de aynı yaşta olan E. ve Y. Balo Sokak’tan geçerek Tarlabaşı’na gidip buradan taksi ile evlerine gitmek istedi. F.H.E., alkolün etkisi ile yürümekte zorlanınca arkadaşı E.Y.’nin yardımı ile bir binanın merdivenlerine oturdu. Çevredeki dört işyerinin kamera kayıtlarına göre saat 07.50 sıralarında iki kadının yanına 1.70 boylarında tanımadıkları bir erkek geldi. İfadelere göre Rıdvan isimli bu kişi F.H.E.’yi omzuna alarak yürümeye başladı. E.Y. başta, bu kişinin kendilerine yardım etmek istediğini düşündü. Ancak daha sonra bu kişiye arkadaşını indirmesini, taksi tutup evlerine gideceklerini söyledi. Bu sırada kasıklarına darbe alan E.Y., yaşadığı acıyla kısa süre önce oturdukları yere döndü.

F.H.E. ise baygın halde Rıdvan isimli kişi tarafından Tarlabaşı’ndaki bir inşaata götürüldü. Dava dosyasına göre burada dövülen ve tecavüze uğrayan E., daha sonra bu kişi tarafından metruk bir binaya götürüldü. E. ifadesinde ikinci getirildiği yerde kendisini 30 yaşındaki tutuklu sanık Dursun Aydemir’in odaya aldığını söyledi. E., zaman zaman ayıldığı sırada kendisine uyuşturucu madde verildiğini de belirtti. E. 21 Ocak günü saat 13:30 sıralarında kendine geldiğini söyledi. Üstünde elbiselerinin olmadığını gören E., başına ne geldiğini sordu. Aydemir, E.’ye kendi rızası ile birlikte olduklarını söyledi. E., daha sonra arkadaşı E.Y.’yi sordu. Aydemir’in yanıtı, “Arkadaşını öldürdük, bu olanları birine anlatırsan seni de öldürürüz” oldu.


Ailesinden korktuğu için anlatamadı

E., korkudan “Tamam” diyerek “Yeter ki buradan çıkmama izin verin” dedi. Aydemir, numarasını gizleyerek E.’nin ayrı yaşadığı eşini aradı. Aydemir, belirtilen adrese gelen E.’nin eşine, eşinin gasp edildiğini kendilerinin de ona yardım ettiğini söyleyerek buluştukları yerden ayrıldı. E., ailesinden korktuğu için ilk gün yaşadıklarını anlatmadı. Ancak olaydan üç gün sonra Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerine kapsamlı ifade verdi. Polis ekipleri E. ile birlikte, götürüldüğü binaya gitti. Yapılan araştırmalar sonrası Dursun Aydemir’in kimliği tespit edildi.

Yapılan DNA incelemesinde Dursun Aydemir’in E.’ye yönelik cinsel saldırıda bulunduğu belirlendi. Aydemir 24 Ocak akşamı yakalandı. Aydemir, aynı odada bulunan ikinci kişinin Engin Kayıran’ın adını verdi. Yürütülen soruşturma sonrası Aydemir ve Kayıran hakkında İstanbul 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. 19 yıl 6 aydan 25 yıl 6 aya kadar hapis istemi ile yargılanan iki sanıktan Aydemir tutuklanırken, Kayıran içinse yakalama kararı çıkarıldı. Geçen yıl temmuz ayında görülmeye başlayan davanın bir sonraki duruşması bugün (6 Mart) yapılacak.

Mahkeme, savcılığa gönderdiği yazılarda, şüpheli Rıdvan ve diğer sanık Engin Kayıran’ın durumunu sordu. Ancak bu iki kişi ile ilgili henüz bir gelişmenin olmadığı anlaşıldı. E.’nin avukatı Binnur Açış, müvekkilinin bir yıldır sokağa çıkmaktan korktuğunu belirterek “Olayda üç fail olmasına rağmen dosyada iki kişi yargılanıyor. Bunlardan da biri tutuklu diğeri hala yakalanamadı” dedi.Görüntülerde, müvekkilini ilk kaçıran failin yüzü net bir şekilde görüldüğü halde iddianamede faili meçhul olarak dahi adının geçmediğini söyleyen Açış şöyle konuştu: “Bu da savcılığın, soruşturmanın başından beri bu kişi hakkında hiçbir araştırma yapmadığını gösteriyor. Böyle bir davada nasıl oluyor da savcılık bu şahıs hakkında herhangi araştırma yapmadan iddianame düzenliyor anlam vermek güç. Bu şahsın kimliği çok rahat bir şekilde tespit edilebilir. Buradan ne yazık ki soruşturmanın ne kadar eksik yürütüldüğü açıkça görüyoruz. Dört celsedir savcılığın bunu araştırması gerektiği ve ek iddianame hazırlanması gerektiğini ifade ediyoruz. Ancak ne yazık ki dosyaya baktığımızda savcılığın hala bir araştırma yapmadığını görüyoruz.”


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER YAŞAM HABERLERİ