İstanbul’da 4 yaş ve altında çocuğu olan annelere ulaşım ücretsiz oluyor

İstanbul'da 4 yaş ve altındaki çocukların annelerine ulaşımın ücretsiz olması için Belediye Meclisi'nden karar çıktı.
İstabul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun seçim vaatlerinden olan 4 yaş ve altındaki çocukları olan annelere ücretsiz ulaşım kartı verilmesi için İBB Meclisi’nden onay çıktı.

İBB Toplu Ulaşım Hizmetleri Şube Müdürlüğü’nün, 4 yaş ve altındaki çocukları olan annelere ücretsiz ulaşım kartı vermek üzere hazırladığı teklif, 16 Ocak 2020 tarihli İBB Meclis oturumunda gündeme gelmişti.

AKP-MHP grubunun çoğunlukta olduğu İBB Meclisi’nde Sayıştay’dan olumlu görüş alınması şartı ile annelere ücretsiz kart verilmesi teklifi uygun bulunmuştu.


Bunun üzerine İBB yönetimi Sayıştay Başkanlığı’na yazı gönderdi. Sayıştay’dan gelen görüş yazısında kamu kurum ya da kuruluşlarına istişari mahiyette bir görüş bildirme görevlerinin bulunmadığı, bu konuda görüş verilemeyeceği bildirildi.

Sözcü’nün haberine göre; Sayıştay yazısından sonrasında konu 17 Temmuz tarihli meclis oturumuna geldi. İlgili komisyonlar tarafından hazırlanan raporda, 4 yaş ve altında olan çocukların annelerine ücretsiz ulaşım kartı verilmesi ve toplu taşıma kuruluşlarının ücretsiz taşıma nedeniyle uğradıkları kayıpların belediye bütçesinden karşılanması Sayıştay kanununda belirtilen usulün belediye yönetimi tarafından izlenmesi kaydıyla uygun bulundu. Karar oybirliği ile kabul edildi.

Söz konusu kararla, İstanbul’daki 1 milyon 160 bin çocuğun annelerine, ücretsiz ulaşım kartı verilecek.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER YAŞAM HABERLERİ