Araştırma: Annelik 2,5 tam zamanlı iş ile eşdeğer

Yapılan bir araştırmaya göre çocuk bakmak gerçek bir tam zamanlı iş. Hatta yeni bir araştırmaya göre 2 buçuk tam zamanlı iş. Araştırma, annelerin haftada 98 saatlerini ebeveynlikle ilgili işlere harcadığını ortaya çıkardı.
Eğitimpedia sitesindeki habere göre yaşları 5 ila 12 arasında değişen çocukları olan 2,000 anne üzerinde yapılan araştırma, ortalama bir annenin normal bir günde saat 06.23 gibi “işe başladığını” ve annelik görevlerini yapmayı 20.31’e kadar sürdürdüğünü söylüyor.

Bu süre, yedi gün boyunca günde 14 saat çalıştıkları anlamına geliyor ki bu da herhangi bir “normal” işin çok daha ötesinde bir süre.

GÜNDE 1 SAAT 7 DAKİKA


Bir Amerikan içecek markası tarafından yapılan başka bir araştırmada da benzer bir sonuç bulundu. Araştırmaya göre sayısız baskıya göğüs germek durumunda olan ortalama bir anne kendisine günde sadece 1 saat 7 dakika ayırabiliyor.

Araştırma ayrıca, annelerin yüzde 40’ının, hayatlarının bitmek bilmez bir “yapılması gerekenler listesi”nin hükmü altındaymış gibi hissetiklerini ortaya çıkardı.

BİR ANNENİN YAPILACAKLAR LİSTESİNDE 26 AYRI İŞ VAR

2013 yılında bir gözlük markası tarafından yapılan bir başka araştırmada ise ortalama bir annenin “yapılması gerekenler listesinin” 26 farklı işten oluştuğu bulundu. Bu işler arasında yiyecekleri ayarlamak, kahvaltı hazırlamak ve önemli randevu saatlerini hatırlamak gibi pek çok iş bulunuyor.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER YAŞAM HABERLERİ