43 milyon yıllık, 4 bacaklı balina fosili bulundu

Peru’da 43 milyon yıl öncesine ait dört bacaklı, ayakları perdeli ve toynaklı balina fosili bulunduğu iddia edildi. Paleontologlar, bedeni dört metre uzunluğunda olan deniz memelisinin, bacaklarıyla hem yüzüp hem de karada yürüyebildiğine inanıyor.
Vücut ağırlığını taşıyan dört bacakları ve kuvvetli kuyruğuyla bu yarı-su balinası, su samuruna ve kunduza benzetiliyor.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, balina fosili, Peru’nun Pasifik kıyısına 1 km mesafede Media Luna plajındaki deniz sedimanında bulundu. Araştırmacılar, bulunan fosilin balinaların gelişimi ve nasıl yayıldıklarına ışık tutabileceğine inanıyor.

Adı, ‘Pregosetus pasifikus’ oldu


Araştırmaya katılan Belçika Doğa Bilimleri Kraliyet Enstitüsü’nde görevli bilim insanı Dr. Oliver Lambert, “Bu, Hindistan ve Pakistan dışında dört ayaklı balinalar için bulunan en bütünlüklü örnek.” dedi.

Bilim insanları bulunan fosile ‘Pasifik’e ulaşmayı başaran gezgin balina’ anlamına gelen ‘Pregosetus pasifikus’ adını verdi.

Fosil için kazı çalışmalarını Peru, Fransa, İtalya, Hollanda ve Belçika’dan paleontolojistlerden oluşan uluslararası bir ekip yürüttü.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER YAŞAM HABERLERİ