21 bin ithal hayvanı taşıyan gemi İskenderun’a geldi

Hatay’ın İskenderun ilçesine deniz yoluyla getirilen 21 bin angus cinsi besilik sığırın Türkiye’nin dört bir yanındaki çiftliklere gönderileceği bildirildi.
İthal hayvanlar İskenderun Limanı’na Awass Express gemisiyle getirildi.

Limak Port İskenderun Genel Müdürü Gündüz Arısoy, canlı hayvan yüklü gemilerin Türk karasularına girmeden önce uluslararası karasularda detaylı temizlik ve ilaçlamadan geçtiğini söyledi.

Arısoy şöyle konuştu: “Gemi iskeleye yanaşmadan önce, rıhtım ve çevresi güçlü bir ilaç ile dezenfekte ediliyor. Bu işlemlerle birlikte tahliyenin hızlı bir şekilde gerçekleşmesi için ek rampalar yaptık. Veteriner Sınır Kontrol Noktası vasıtasıyla kontroller yapılıyor. Daha sonra gemiden çıkan hayvanlar rampalardan araçlara alınıyor. Yüklenen araçlar zaman kaybetmeksizin kantara alınıyor ve limandan ayrılıyor. Rıhtım boyunca çevreye bariyerler koyuyoruz. Emin olun Türkiye’nin en hızlı tahliyesini yapan limanız. Koku sorununun en asgari seviyeye inmesi için tüm imkanlarımızı seferber ettik. 20 bin ve üzeri hayvan taşıyan gemiler 4 gün içerisinde boşaltılıyor.”Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER YAŞAM HABERLERİ