Wushu Federasyonu’ndaki ‘akraba kıyağı’ Meclis gündeminde

HDP Milletvekili Oruç, Türkiye Wushu Federasyonu Başkanvekili Abdurrahman Akyüz’ün kızı Elif Akyüz’ün Kungfu şampiyonasına hem hakem hem sporcu olarak katıldığı, annesinin de yer aldığı hakemlerin puanlarıyla şampiyon ilan edilmesini TBMM'ye taşıdı.
Türkiye Wushu Federasyonu (TWF) hakkında, HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na cevaplanması istemi ile soru önergesi verdi.

Önergede Oruç, “Türkiye Wushu Federasyonu (TWF) Başkanvekili Abdurrahman Akyüz’ün kızı Elif Akyüz kurallara aykırı olmasına rağmen Türkiye Wushu Kungfu Şampiyonası'na hem hakem hem de sporcu olarak katılmıştır. Elif Akyüz’ün, annesinin de yer aldığı hakemlerin puanlarıyla şampiyon ilan edilmesi, liyakat ekseninde kamuoyunda tartışma yaratmıştır” dedi.

Tülay Hatimoğlulları Oruç, Wushu Ulusal Takımı sporcusu olan Mustafa Seçkin Çelik’in, haksızlığa karşı mücadele ettiklerini ve TWF Başkanvekili Abdurrahman Akyüz’e haklarını korumak adına dava açtıklarını açıkladığını kaydederek, “Bu süreçte Abdullah Akyüz ve Akyüz ailesi tarafından çeşitli hakaretlere maruz kaldıklarını ifade etmiştir. Bu nedenle birçok sayıda emek verip yarışmalara katılamamaktan korkan sporcu ve antrenörün olduğunu belirtmiştir. Türkiye Wushu Federasyonu daha önce de uyguladığı mezhepçi/ayrımcı politikalarla gündeme gelmişti. Wushu sporcusu Sadık Pehlivan, Alevi olduğu için dışlandığını ve birçok ayrımcılığa maruz kaldığını kamuoyu ile paylaşmıştı” ifadelerini kullandı.


HDP’li Oruç’un Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şu sorulara cevap arandı:

1. Türkiye Wushu Kungfu Şampiyonası’na hem hakem hem de sporcu olarak katılmak nasıl mümkün olabilmiştir? Şampiyonalarda likayat temelindeki kuralların işletilip işletilmediği denetlenmemekte midir?

2. Babası yönetici/başkanvekili, annesi hakem iken kızlarının TWF Kungfu şampiyonu olması tartışmalı değil midir? Kamuoyunda ve spor camiasında tartışma yaratan bu konuda Bakanlığınızca herhangi bir adım atılacak mıdır?

3. Adı pek çok sorunlu yaklaşım ve uygulamalarla anılan TWF Başkanvekili Abdurrahman Akyüz ile ilgili iddiaların araştırılması için Bakanlığınızın başlattığı çalışmalar olmuş mudur? Olmadıysa neden olmamıştır/olduysa hangi aşamadadır?

4. Türkiye Şampiyonu ve dünya çapında dereceleri olan Wushu sporcusu Sadık Pehlivan Milli takıma neden alınmamıştır? Kendisinin Alevi olduğu için ayrımcılığa uğradığı iddialarını araştırmak üzere Bakanlığınızın çalışmaları olmuş mudur?

5. Sporcuların kamplarda namaz kılmaları için zorlanmaları nasıl açıklanabilir?

6. Geçtiğimiz yıl, Türkiye Wushu Federasyonu’nun Bakanlıktan aldığı bütçe ne kadardır?

7. Bakanlığınızın spor federasyonlarını denetleme mekanizması nedir? Bu mekanizma ile düzenli olarak denetlemeler yapılmakta mıdır?
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SPOR HABERLERİ