Sahada Kürtçe “pas ver” diyen kadın oyunculara ‘dağa git’ dendi

Kayseri deplasmanında sahada Kürtçe konuştukları için 1955 Batman Belediyespor’un kadın oyuncuları hakaretlere maruz kaldı. Hakem tavrıyla takdir topladı.


Kayseri Gençlerbirliği ve 1955 Batman Belediyespor Kadın futbol takımları arasında geçtiğimiz Pazar günün oynanan müsabakada, Kürtçe konuşma krizi çıktı. Batmanlı kadınlar oyuncular maç içinde Kürtçe konuştukları için ırkçı saldırıya uğradı.

Karşılaşma sonrası Kayserisporlu oyuncular, maç esnasında kendi aralarında “Pas ver”, “Diğer oyuncuyu tut”, “Şut vur” gibi konuşmaları Kürtçe yapan 1955 Batman Belediyespor oyuncuların kendilerine küfür ve hakaretlerde bulunduğunu iddia ederek sık sık orta hakemle tartışmalara girdi ve buna müdahale edilmesini istedi. Karşılaşma sırasındaki gerginlik maçtan sonra da devam etti. Kayseri Gençlerbirliği oyuncuları, 1955 Batman Belediyespor oyuncuları ile tartıştı. Hakem, Kürtçenin diğer diller gibi evrensel bir dil olduğu ve maç sırasında da herhangi bir oyuncunun Kürtçe küfür ve hakaret içerikli bir söylemde bulunmadığını ifade etti.


YAŞANANLAR KABUL EDİLEMEZ

Kürtçe konuştuğu için hakarete maruz kalan ve milli takım futbolcusu da olan Zehra Acar, yaşadıklarını Mezopotamya Ajansı’na anlattı:

“Batman’da oynadığımız ilk maçta Türkçe konuştukları için biz kimseye kızmadık. Biz sokakta, evde, sahada kısacası hayatın her yerinde Kürtçe konuşuruz. Bu bizim dilimizdir. Ve dilimizi de her yerde konuşma özgürlüğümüz vardır. Kimse buna engel olamaz. Maçta Kürtçe konuştuk ve bunun için hakaretlere maruz kaldık. Bunu kabul etmiyoruz. Biz Kayseri’de yenildik, olabilir, bu normal bir şey. Ama dilimize yönelik baskıyı kabul etmiyoruz etmedik de.

Kadın takımının maçına gelen erkek taraftarlar, bize hakarette bulundular. Dağa gidin diye bağırmalar oldu. Bunları federasyon engellemeli.”

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SPOR HABERLERİ