Rizespor Galatasaray maçı için kural ihlali başvurusu yapacak

Süper Lig’in 32’inci haftasında oynanan Çaykur Rizespor-Galatasaray maçında Galatasaray’ın kullandığı ilk penaltıda kural ihlali hatası olduğu ortaya çıktı. Rizespor maçın tekrarı için resmi başvuruda bulunacak.
Çaykur Rizespor Başkanı Hasan Kartal, dün Ankara’da basın toplantısı düzenleyerek, Galatasaray maçı sonrası söylediği sert sözlere açıklık getirdi. Rakip lehine verilen ilk penaltıda kural hatası olup olmadığını incelediklerini ifade eden Kartal, “Eğer gerçekten bir kural hatası var ise yönetim kurulunda görüşür ve Rizespor’un hakkını korumak için bir müracaatta bulunuruz diye düşünüyorum” dedi.


RESMİ BAŞVURU YAPACAKLAR

Yeşil-Mavili kulübün bugün TFF’ye başvurarak, ‘kural hatası var’ iddiasıyla maçın tekrarını isteyeceği ifade edildi. Kartal, maç sonrası kızgınlıkla çok sert konuştuğunu belirterek, “İçinde bulunduğum şartlar öyle gerektiriyordu.

Galatasaray camiası bu açıklamalarımızdan rahatsız olmasın çünkü bizim onlarla hiçbir problemimiz yok. Türkiye’deki yorumcuların yüzde 90’ı bu maçın katliam olduğunu söylüyor” ifadelerini kullandı.

Hakem Serkan Çınar, VAR incelemisini yaptıktan sonra Galatasaray lehine penaltı vermişti. Atışı kullanan Diagne penaltıyı kaçırmıştı.

KURAL 12’YE GÖRE PENALTI VERİLEMEZ

IFAB kura 12’ye göre madde şöyle diyor: Direkt ve endirekt serbest vuruşlar ve penaltı vuruşları yalnızca top oyundayken yapılan ihlal ve kusurlar için verilebilir. Galatasaray’ın kazandığı ilk penaltıda köşe vuruşu kullanılmadan önce rakip oyuncuya faul yapıldığı belirtiliyor.

Çaykur Rizespor Kulübü ‘kural hatası’ iddiasıyla TFF’ye başvurursa, konu önce MHK tarafından görüşülür. MHK ‘kural hatası var’ şeklinde görüş bildirirse, TFF Yönetim Kurulu olağanüstü toplanarak maçın tekrar oynanıp oynanmayacağını karar verir.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SPOR HABERLERİ