Kulüpler Birliği bildirisinin perde arkası: Tüm takımlar bilgilendirilmedi

Süper Lig'de tartışma bitmek bilmiyor.
Gündemdeki takım ise Galatasaray. Sarı kırmızılı kulüp Fenerbahçe derbisinde yaşanan olaylar sonrası verilen cezalar, yapılan açıklamalar sonrası hiç gündemden düşmezsen bu kez Konya maçında yaşanan "hakem hataları' ile tartışmanın yine içinde. 

Galatasaray-Konya maçındaki penaltı sonrası Merkez Hakem Kurulu, maçın hakemleri Hüseyin Göçek ile Halis Özkahya hakkında bir süre görev vermeyeceği kararı vermişti. 

Süper Lig Kulüpler Birliği’ndeki 17 takım, kararın geri çekilmesi için Sarı-Kırmızılı kulüp ve Türkiye Futbol Federasyonu’nu hedef alarak hazırladığı, çok sert bir bildiri yayınlamıştı. 


Bu bildiriyle ilgili tartışma sürüyor.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, bildiride, 17 kulübün “görüş birliği” içinde olduğunun altı çizilmesine rağmen açıklamanın hazırlanış sürecinde bazı kulüplerin net bilgilendirilmediği ortaya çıktı.

Süper Lig kulüplerinin bazıları, bildiriyi sosyal medya hesaplarından ve resmi internet sitelerinden yayımlamadı. Ayrıca bildiri hazırlanırken üzerinde mutabık kalınmayan birtakım ifadelerin uzun görüşmeler sonucu metnin bazı idareciler arasında istişare edilerek kaleme alındığı öğrenildi.

Yine bazı kulüplerin, Galatasaray’la görüşülmemesine tepki koyduğu kaydedildi. Futbol gündemini değiştiren ve büyük tartışma yaratan bildiriyle ilgili yaşananlara dair bazı detaylar şöyle: 

Futbol kulislerinde konuşulanlara göre, bildirinin yayınlanması yönündeki ilk adımın, Beşiktaş ve Kulüpler Birliği Başkanı Fikret Orman tarafından atıldığı, sonrasında Fenerbahçe ile Medipol Başakşehir’in de bu fikre katıldığı öğrenildi.

Orman, yurtdışına gittiği için ricasıyla metnin Kulüpler Birliği Başkan Vekili ve Kayserispor Başkanı Erol Bedir’e gönderildiği vurgulandı.

Bedir, Fikret Orman’ın kendisini arayarak, iki hakeme bir süre görev verilmemesi kararına ve TFF yöneticisi Ali Dürüst’ün istifa edip sonra geri dönerken kullandığı “Galatasarayımı en iyi şekilde temsil edeceğim” ifadesine tepki koymak gerektiğini, bu yönde bir metin hazırlandığını söylediğini açıkladı.

Erol Bedir’in gelen bildiride olmayan ve Anadolu kulüpleri için yetersiz kalacağını tespit ettiği bazı şeyleri 7-8 Anadolu kulübü yöneticisiyle görüşüp açıklamaya bu hususların eklenmesini sağladığı öğrenildi.

İlk etapta bildiri için 9 kulüple görüşülmedi. Ardından Bedir ile Kulüpler Birliği Başkan Vekili ve Malatyaspor Başkanı Adil Gevrek bu kulüplerle konuştu.

Erol Bedir’e gelen ilk listede görüşülmeyen 9 kulüp arasında Galatasaray’ın adı yoktu. Bedir, “9 kulüple görüşülmedi, Galatasaray yoktu” dedi ancak Sarı-Kırmızılı kulüpten hiçbir isimle bu bildiri hakkında konuşulmadı. Bildiri yayımlanınca Mustafa Cengiz, Bedir’i aradı, “Bizimle neden görüşülmedi” diye sordu. Bedir, kendisindeki listede Galatasaray’la görüşülmediği yönünde bir ifade olmadığını, bu nedenle kendileriyle konuşulmuştur diye düşündüğünü söyledi.

17 kulüp, bildiri için sözlü “onay” verirken; hiçbir takımın başkan veya yöneticisinin açıklamada imzasının bulunmadığı öğrenildi.   

Antalyaspor Başkanı Ali Şafak Öztürk A Spor’a, “G.Saray’a bu açıklamayla ilgili bilgilendirme yapılmaması yanlış. Kulüpler Birliği açıklamasına onay verirken içeriği tam bilmiyorduk. Açıklamada Galatasaray ile ilgili bölümlere katılmıyoruz. Bu durum beni rahatsız etti” dedi. Bazı Anadolu kulüplerinin de bildirinin net içeriği hakkında Antalyaspor gibi düşündüğü ancak kamuoyuna deklare etmediği öğrenildi.

 


Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SPOR HABERLERİ