Bild de Şampiyonlar Ligi finalinin Portekiz’e verileceğini yazdı

İstanbul’da oynanması planlanan Şampiyonlar Ligi finalini UEFA, Portekiz’in Lizbon şehrine vereceği iddiası iyice kuvvetlendi. Bild Gazetesi Lizbon’un ağırlık kazandığını ve 8 final şeklinde oynanacağını yazdı.
İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı’nda oynatılacağı daha önce açıklanan Şampiyonlar Ligi finali, Türkiye’den alınarak Portekiz’e veriliyor. Daha önce The Times bu bilgiyi paylaşırken  Portekiz başkanı da UEFA ile bu konuda görüşmelerin devam ettiğini açıklamıştı. Almanya’da Bild Gazetesi’de, UEFA’nın birçok nedeni göz önüne alarak turnuvanın geri kalan kısmını Lizbon’a verme kararı aldığını yazdı. 29 Ağustos’ta oynanması planlanan finalin ise tek maç yerine 8 takımlı bir organizasyon şeklinde düşünüldüğü belirtildi.

UEFA 17 HAZİRAN’DA SON KARARINI VERECEK

UEFA’nın 17 Haziran tarihinde resmi olarak açıklayacağı belirtilen finalin “yeni ev sahipliği” için Almanya’dan Frankfurt ve Rusya’dan Moskova’nın da başvuru yaptığı ancak Lizbon’da karar kılındığı belirtildi. Bild Gazetesi, UEFA’nın Portekiz seçiminin birkaç nedene bağlı olduğunu kaydetti. Lizbon’daki korona virüs vaka sayısının düşük olması, UEFA’nın vergi konusundaki taleplerinin kabul edilmesi ve yeterince fazla stat olması bu nedenlerden bazıları olarak gösterildi.


ŞAMPİYON 7 MAÇ SONUNDA BELLİ OLACAK

Korona salgınının ağustos ayına kadar bu şekilde devam ederse seyahatler olanaksız hale gelecek. Bu ihtimal üzerine tek şehirde tüm maçların tamamlanması gündeme alınacak. Tüm maçlar tek maçlı eliminasyona göre oynanacak ve şampiyon 7 maç sonunda belli olacak. Zira, ekonomik açıdan en büyük zararı da bu formül getiriyor. Başka hiçbir çözüm bulunamazsa, sekizli final formülü devreye girecek. UEFA yetkilileri bu ihtimali daha güçlü olarak görüyor.

NİHAT ÖZDEMİR: TÜRKİYE KAYBETMEYECEK

TFF Başkanı Nihat Özdemir, bir süre önce açıklama yapmış ve “Bu haberler maksatlı şekilde çıkartılan haberler. Kirli propaganda amacıyla yapılıyor. Hiç bir şey belli değil. 17 Haziran’da UEFA toplantısı var. Orada görüşeceğiz. Herkes emin olsun ki Türkiye bu işten bir şey kaybetmeyecek. Her durumda en kazançlı çıkacak. Türkiye bu konuda bir şey kaybetmeyecek” demişti. UEFA Yönetim Kurulu Üyesi Servet Yardımcı ise “Değişik senaryolar olduğu doğru. İstanbul’un bu konuda negatif etkileneceğini düşünmüyorum. Atatürk Olimpiyat Stadı final için hazır ve daha önce yapılan değerlendirmelerde tam not almıştı. Yaşanan sıkıntılı süreç nedeniyle UEFA her türlü alternatifi düşünmek zorunda. Avrupa futbolu ve ülkemiz için en doğru kararı alacaktır. Söylediğim gibi olumsuz etkileneceğimizi düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Bild, Gdansk’ın düzenleyeceği UEFA Avrupa Ligi finali için de Frankfurt’un aday olduğunu yazdı. Almanya Futbol Federasyonu Başkanı Keller’in ciddi şekilde desteklediği adaylık için UEFA’ya baskı yapıldığı da kaydedildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SPOR HABERLERİ