Ali Koç: ‘Erdoğan’ın döviz kararı Türk futbolunu etkileyecek’

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, döviz üzerinden sözleşmelerin TL'ye çevrilmesine ilişkin karara eleştiri yöneltti.
Ülker Stadı'nda yapılan "Fenerbahçe Efsanesi Stadyum ve Müze Turu" sırasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Koç, "Türk futbolunu etkileyeceği birçok unsur var. Bu, Türk futbolunun kalitesini artıracak veya öz kaynağından sporcu yetiştirilmesine vesile olacak bir şey değil. Tamamen ekonomik bir karar. İlerleyen zamanlarda hep beraber bu konuyu değerlendireceğiz" diye konuştu.


Kararı dün öğrendiklerini ve çok yeni bir unsur olduğunu belirten Koç, "Mevzuatta 'Türkiye'de yerleşik' ifadesi yer alıyor. Futbolcularımız da bu tanıma giriyor” diyor ve ekliyor:

“30 gün içinde dövizle yapılan anlaşmaların liraya dönmesi emrediliyor. Futbolcuları kapsadığını düşünüyorum ama mevzuatla ilgili uzman arkadaşlarımın incelemesinden sonra konuşmamız daha doğru olur. İlk okuyuşta 'Türkiye'de yerleşik' dendiği zaman Türk futbolcuları kapsıyor, yabancı futbolcuları kapsamıyor."

Türk lirasının değerinin korunmasıyla ilgili Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Döviz üzerinden yapılan menkul, gayrimenkul alım satım ve kiralama sözleşmeleri 30 gün içinde Türk lirasına dönüştürülecek.

Karar daha çok, AVM sahipleri ve esnaflarını ilgilendiriyor gibi gözükse de genel olarak her kesimin bundan etkileneceği üzerinde duruluyor.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SPOR HABERLERİ