Zeybekçi'den Ruslara domates tehditi: Gerekirse bizde yaparız

Ekonomi Bakanı Zeybekci, Rusya’nın domates ihraç edecek firmalara getirdiği sayı kısıtlamasına ilişkin, “Şirket sayısının sınırlanmasına kesinlikle karşıyız. Gerekirse biz de aynısını yaparız” dedi.
Ruslar'ın ürün bazlı yasağı kaldırmasının ardından, yaş meyve ve sebze ihracatındaki bütün kısıtlamaları kaldırmasını beklediklerini belirten Zeybekci, domates ihracatında uygulanan şirket sınırlaması ve şirket sayısı gibi belirlemelere kesinlikle karşı olduklarını söyledi.

Temasların devam ettiğini söyleyen Zeybekci şöyle konuştu: “Kasım 2015’teki talihsiz olaydan sonra konmuş yasakların kaldırılmasıyla ilgili anlayışla ve sabırla bekledik. Baktık, gördük ki olmuyor, aynı uygulamaları biz de başlattık. Onun üzerine çözüme doğru gittik. Buradaki talebimizi de gayet net şeklide kendilerine bildiriyoruz, diyoruz ki yapmayın. Rusya’nın gelip de kim domates ihraç edecek, yaş sebze ve meyve ihraç edecek diye bunları akredite etmesi, sertifikalandırması ya da seçmesini kabul etmek mümkün değil. Bunu da açıkça söylüyoruz. Onun hazırlıklarını yapıyoruz. Şu anda Rusya’dan yaptığımız tüm ithalatı kaydediyoruz. Bunun tek bir amacı var. Gerekirse biz de aynısını yaparız. Biz de şirket seçerek ithalatımızı öyle yaparız.”

Zeybekci, Türk şirketlerine yönelik vize prosedürlerinin uzun tutulduğuna da işaret ederek, “Önümüzdeki günlerde bu tarz vizeyle ilgili uzun süren süreçlerin kaldırılmasıyla ilgili de yine bildiğimiz yöntemlerle bir çıkışımız olacak” dedi. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ