YSK'dan Adalet Bakanlığı'na İyi Parti kararı: Seçime katılamaz

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) İyi Parti'nin 24 Haziran'daki seçime katılamayacağına ilişkin yazısı ortaya çıktı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Adalet Bakanlığı’na İyi Parti’nin seçimlere katılamayacağına yönelik bir yazı gönderdi.

Yazıda, “Kurumumuza 18 Nisan 2018 tarihinde iletilen 2018/78961 sayılı içtahat talebine ilişkin gerekli araştırılma ve değerlendirmeler yapılmış olup, arşiv araştırmaları neticesinde aşağıdaki görüşe varılmıştır” denilerek karar şöyle açıklandı:


“Kişilerin 25 Ekim 2017 tarihinde T.C. İçişleri Bakanlığı’na başvurusuyla kurulan İYİ Parti’nin 24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleşmesi planlanan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilli Genel Seçimleri’ne katılması Siyasi Partiler Kanunu 36. maddesi ve 2298 sayılı yasa uyarınca uygun görülmemektedir.”Neler olmuştu?

Dün, erken seçim tarihinin 24 Haziran olarak açıklanmasının ardından İyi Parti’nin seçime giremeyeceği ifade edilmişti. Ancak İyi Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin genel merkezinde yaptığı basın toplantısında 10 Haziran’dan itibaren her seçime girebileceklerini belirtmiş, “Cumhurbaşkanı adayıyım, herkes ayağını denk alsın” demişti.

YSK'DAN AÇIKLAMA

YSK Başkanı Güven, yaptığı yazılı açıklamada, İyi Parti'nin seçime katılıp katılamayacağına ilişkin sosyal medyada yapılan bazı paylaşımlardaki iddialara yanıt verdi.

Güven, açıklamasında şunları kaydetti: "Sosyal medyada, Adalet Bakanlığına hitaben İYİ Parti'nin seçime katılıp katılamayacağına ilişkin Sadi Güven imzalı bir yazı dolaşmaktadır. Başkanlığımızca Adalet Bakanlığına bu konuda herhangi bir yazı yazılmamıştır.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ