YSK seçimi iptal ettiği gerekçenin tuzağına düşmüş

YSK, 31 Mart seçimlerinin İstanbul ayağını, 'sandık kurullarında devlet memuru olmayanlar görevlendirildi' gerekçesiyle iptal etti.


23 Haziran'da seçimin yenilenmesi kararı almasına rağmen, yinelenecek seçimde de devlet memuru olmayan kişileri sandık kurulu üyesi olarak görevlendirdiği ortaya çıktı.

Seçimin iptal gerekçesi olarak sunulan uygulamanın YSK tarafından yeniden yapıldığını ortaya çıkaransa CHP oldu.


CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, kamu görevlisi olmayan dört kişinin sandık kurullarında görevlendirildiğini duyurdu ve Beykoz İlçe Seçim Kurulu'na itiraz ettiklerini açıkladı. 

Sözcü Gazetesi'nin haberine göre, Beykoz'da devlet memuru olmayan 4 kişinin sandık kurullarına görevli olarak atandığını tespit eden CHP, Beykoz İlçe Seçim Kurulu'na itirazda bulundu. Hiçbir hukuki dayanağı olmayan kararla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptal edilmesi sonrasında iptale gerekçe gösterilen durumun yeniden ortaya çıkmasına CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da tepki gösterdi.

CHP'li Kaftancıoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Sandık kurullarını oluşturanlar onlar. Sandık kurullarındakiler memur değil diye seçimi iptal eden onlar. Şimdi 23 Haziran için oluşturulan sandık kurullarına yine memur olmayanları atayanlar yine onlar. Bu seçimden sonra bir kez daha mızıkçılık yaptırmayacağız ama bunu bilsinler. Hem sandık kurullarını kendileri belirleyip hem de kendi belirledikleri sandık kurullarında memur olmayanlar var diyerek seçim iptal edenler şu an kendi yaptıklarına, söylediklerine bile inanmıyorlar.

Beykoz'da devlet memuru olmayanları sandık kurullarına üye yazdıklarını tespit ettik. Bugün sandık kurullarıyla ilgili itirazlar için son gün. İstanbul'un tüm ilçelerinde incelemelerimizi, araştırmalarımızı yapıyoruz. Beykoz'da tespit ettiğimiz durumla ilgili hemen ilçe seçim kuruluna itirazda bulunduk. 23 Haziran'dan sonra mızıkçılık yapmalarına müsaade etmeyeceğiz.

Sandık sonuçlarında istediğini alamayan, siyaset sahnesinde aradığını bulamayanlar milletin iradesi dışında başka yollardan medet ummaktan vazgeçsinler. Gerekçelendiremedikleri bir kararla halkın iradesini gasp edenler, 23 Haziran'da halkın gerekçeli kararını gördüklerinde hiç şaşırmasınlar."

   
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ